Kõige suuremad osad maailma kõrgeima puithoone ehitamisel olid 9 meetrit pikad ja üle 5 meetri laiad ning kaalusid umbes 13,5 tonni. Ehitusmoodulid monteeriti Bergeni ehitusplatsil liimpuitkonstruktsioonile.
Hoone kerkis üle ootuste kiiresti, ütles Leppik. “Eriti arvestades hoone kõrgust ja vajadust sisulise koostöö järele liimpuitkonstruktsioonide ehitajatega, ja ka seda, et kahe peale oli kasutada äärmiselt napp ehitusruum,” märkis ta.
Lisaks tuli ettevõte ruumelementide monteerimise ajal edukalt toime töid raskendava ja Bergenis üsna tavapärase tugeva tuulega ning hoiti elemente kaitstuna vihma ja lume eest.
Mis on mis
Norrasse Bergenisse ehitatatakse maailma kõrgeimat puitmaja
14 korruseline, 51 m kõrgune puitmaja kannab nime The Tree.
Kortereid 62, kahetoalised korterid on 43 m2, kolmetoalised 64–66 m2. Hoone arhitekt on Norra arhitektuuribüroo Artec Prosjekt Team AS.
Staatika, tuleohutuse, akustika jt tehnilistes küsimustes aitab konsultatsioonifirma Sweco.Liimpuitkonstruktsioonid tarnis Moevlen Limtre AS.
Korterid jm hoone osad – trepikojad, 9. korrusel paiknev ühine spordisaal, terrassid 13. ja 14. korrusel ja abiruumid – ehitas tehases toodetud ruum- ja tasaelementidest Tartus tegutsev Kodumajatehase AS.
Ruumelemendid paigutati üksteise otsa viie korruse kaupa, viienda ja kümnenda korruse kohale valati betoonist platvormid, mis toetuvad omakorda liimpuidust konstruktsioonidele. Mõlemal pool maja olevad klaasist rõdud jätavad liimpuitkonstruktsioonid nähtavale. Korteriteski on nähtavad liiimpuittalade konstruktsioonid sisekujunduselementideks.
Seni kõige kõrgem puithoone on 32 meetrit kõrge ja asub Austraalias Melbourne’is.
Tegemist oli küllaltki mahuka tellimusega, kuid selle täitmine ei võtnud ettevõtte tootmisvõimsusest isegi mitte üle kümne protsendi, lausus Leppik. Tellimuse täitmiseks ei olnud vaja ka tootmist täiustada ega ümber seada – olemasolevatest kogemustest ja harjumuseks saanud töökorraldusest piisas, et ranget täpsust nõudev elementide tootmisprotsess edukalt ära teha.Tootjatale vajalik positiivne tähelepanu
Eesti Puitmajaliidu juhatuse esimehe, ASi Matek tegevdirektori Sven Matsi sõnul annab Kodumaja kõrghooneprojekt vaieldamatult palju rõõmustavat tähelepanu tervele Eesti puitmajasektorile ning aitab paremini eristuda Leedu, Läti ja Poola tootjatest, kes selles valdkonnas Eestiga järjest rohkem konkureerivad.
“Lisaks on see hoone maamärk, mis kannab head ja selget sõnumit – betoonile ja terasele on olemas väga tõsiselt võetav, kergem, ökoloogilisem ning energiatõhusam alternatiiv. Puitmajatootjate esindajana olen väga uhke, et suure osa selle väga innovatiivse ehituslahenduse inseneritööst ning tehnoloogiast on loonud Eesti insenerid ja tehnoloogid,” lausus Mats.
Mats avaldas lootust, et hoone julgustab ka kõiki neid tellijaid, kes pole siiani julgenud oma tellimusi Eesti puitmajatootjatele pakkuda.
Käsitööpalkmaju tootva osaühingu Hobbiton Home tegevjuhi Andrus Prangli sõnul saavad kõik Eesti puitmajatootjad Kodumaja projektist kasu, sest Eesti kui tootja kogub sellega kuulsust.Ometi saab kasu teenida vaid siis, kui väljaspool suudetakse võimalikult palju rõhutada, et maailma kõrgeim puitmaja on just Eesti tootja tehtud. “Paraku kipub tihti minema nii, et kõige suurema tähelepanu saab peatöövõtja ehk Norra ettevõte. Ei pruugi välja paistagi, et põhilise osa majast on tootnud eestlased,” sõnas Prangli.