Täna toimunud ASi BLRT Grupp üldkoosolekul hääletas enamusaktsionär järjekordselt maha vähemusaktsionäride ettepaneku maksta vaid 10% kasumist dividendidena, teatas BLRT aktsionär Mihhail Gnidin pressiteate vahendusel.
- BLRT väikeaktsionär Mihhail Gnidin Foto: Andras Kralla
Gnidini sõnul on BLRT majandusaasta aruande kohaselt kogu jaotamata kasumi suurus 252 miljonit eurot ja BLRT ei ole kunagi oma ajaloo jooksul kasumit jaotanud.
"Vähemusaktsionärid, kes esindavad pea 45% häältest, põhjendasid igati oma ettepanekut ja tõestasid, et see ei mõjutaks mitte mingil määral BLRT majandustegevust ja investeeringuid. Siiski hääletasid Bermani suguvõsaga seotud aktsionärid, kes omavad ca 53% häältest, selle ettepaneku maha ja kogu kasumit hoitakse endiselt enda kontrolli all," kirjeldas Gnidin.
Väikeaktsionär meenutas oma kommentaaris, et riigikohus leidis 2014. aasta oktoobris avaldatud lahendis, et kehtiva õiguse alusel puudub aktsionäridel õigus nõuda dividendide määramise otsuse vastuvõtmist. Samas lahendis rõhutas riigikohus aga, et antud küsimus tuleks seadusandlikul tasandil ära reguleerida ning tagada väikeaktsionäridele piisav kaitse.
"Siiani ei ole riigi tasandil antud küsimuses midagi ette võetud ning seega on väikeaktsionäride kiusamine Eestis igati seaduslik," ütles Gnidin.
Äripäev on varem kirjutanud, et BLRT Grupi väikeaktsionär Mihhail Gnidin esitas 2012. aasta sügisel kohtusse hagi, milles palus tühistada BLRT üldkoosolekul enamusaktsionäride häälte toel vastu võetud otsuse dividende mitte maksta, sest see otsus on tema hinnangul ebaseaduslik ja majanduslikult põhjendamata.
Harju maakohus leidis, et BLRT suuromanike otsus mitte maksta 2011. majandusaasta eest dividende on seadusega vastuolus ja kehtetu, sama kinnitas ka Tallinna ringkonnakohus, jättes maakohtu otsuse jõusse.
Mihhail Gnidinile kuulus sel hetkel ligi 12% BLRT Grupi A-aktsiatest ja 17% B-aktsiatest.
"Otsuse tühistamine ei tähenda automaatselt, et äriühing on kohustatud dividende välja maksma ega ka seda, et dividendide maksmist 2011. aasta eest uuesti otsustades on aktsionärid kohustatud hääletama dividendide välja maksmise poolt," selgitas BLRT õigusdirektor Rainer Osanik Äripäevale.
Mullu juulis kirjutas Äripäev, et investeerimisfirma Brave Capital OÜ ostab kokku Fjodor Bermani suuromandis laevanduskontserni BLRT aktsiad või ettevõtteid, mis neid omavad.
Brave Capitali omanik ja juhatuse liige Veljo Kuusk jäi toona uudist kommenteerides tagasihoidlikuks, tõdedes, et ettevõttel on juba pikka aega olnud huvi osalemise suurendamisest. Brave Capitali osalus BLRTs oli paar aastat tagasi umbes 1%.
Lisaks kirjutas Äripäev toona, et kontserni juhtkond ei ole dividendide väljamaksmise otsust vastu võtnud. Vaidluses on seljad kokku löönud vähemusaktsionärid Mihhail Gnidin, Valeri Kovalenko ja Brave Capitalile kuuluv NSC Investments OÜ.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Tööstusettevõtte BLRT aktsionäri Valeri Kovalenko tütar seisab vähemusaktsionäride õiguste eest.
Riigikohus keeldus menetlemast BLRT Grupp ASi ja Algaves OÜ edasikaevatud kohtuotsust, millega ettevõtted taotlesid oma aktsiate üleandmise tühistamist ja ostueesõiguse andmist Brave Capitali kontserni kuuluvale NSC Investments OÜ-le.
BLRT Grupi aktsionärid Mihhail Gnidin, Valeri Kovalenko ja Vladimir Toropov koondasid oma osaluse valdusettevõttesse BLT Holding, mille tulemusel kuulub BLT Holdingule 39% BLRT Grupi aktsiatest.
Eile sai tööstuskontsern BLRT Grupp uue juhatuse, kuhu ei kuulu enam Fjodor, Mark ja Igor Berman. Senisest juhatusest ainsana jätkab Anatoli Onolov.
Rahvusvahelise veebipõhise maaklerfirma Freedom24 analüütikud on välja selgitanud kümme ettevõtet, mille börsile minek (IPO) saab olema alanud aastal finantsmaastiku keskmes. Nende seas on nii tehisintellekti uuendajaid, digitaalse turvalisuse liidreid kui ka kiirmoehiiglasi, lisaks ettevõtteid, mis püüavad positsioneerida ennast mõnedes võtmekategooriates ja meelitada ligi kõige tähelepanelikumaid investoreid.