Soome uue tuumajaama ehitus kahasse Venemaa riikiliku tuumaenergia ettevõttega Rosatom sõltub Soome energiakontserni Fortum osanikuks tulemisest, kirjutab täna Kauppalehti.
- Protest Fortumi Fennovoima projektiga liitumise vastu tänavu veebruaris Foto: EPA
Läinud nädalal otsiustas
Soome töö- ja majandusministeerium, et viimasel hetkel Pyhäjokile uut tuumajaama kavandavasse Fennovoima kontserni osanikuks tulnud Horvaatia firma Migrit Solarna Energija ei vasta nõuetele, mistõttu ainus alternatiiv projekti käivitamiseks on leida lähinädalatel uus osanik. Tegemist peab olema kas Soome, Euroopa Liidu või Euroopa Vabakauubanduspiirkonna EFTA riigiga. Soome valitsuse ja parlamendi nõudel peab selliste osanike osakaal projektis olema vähemalt 60%.
Juuni lõpuks kukkus tähtaeg, mil Fennovoimal tuli esitatada ehitusloa taotlus. Tundmatu Horvaatia firma kiirustades osanikuks tulek äratas kahtlust. Tegemist on väga väikese firmaga, kes oli korraga saanud väga suure laenu. Migriti lähemal uurimisel selgus, et seda rahastab
Venemaa Sperbanki tütarettevõte Euroopas.
Majandusminister
Olli Rehn andis 6. augustini aega, et leida Fennovoimale uus osanik. Rehni sõnul sobiks selleks Fortum, mis läinud talvel sellist huvi ka ilmutas. Fortum oli valmis 15%ga osanikuks tulema tingimusel, et saab kontrolli Venemaal loomisel olevas hüdroleketrijaamas, kus teisteks osapoolteks on Vene riigifirmad Gazprom ja Rosatom. Reedel kordas Fortum seda tingimust. Need kõnelused ei ole siiani tulemusi andnud.
Olli Rehn manitses Fennovoimat uue kavandatava tuumajaama asukohas ehitustempot maha võtma, tuletades meelde, et luba jaama ehituseks veel ei ole.
Tegemist on tuumajaama projektiga, millest suurinvestor E.ON Euroopa energiaturul toimunud muutustest tingituna 2012. a välja läks. Asemele tuli Vene Rosatom, kel on projektis 34%-ne osalus ning kes tarnika ka tehnoloogia. Fennovoimal on aga raskusi nõude tätmisel, et 60% omanikest peavad olema ELi või EFTA firmad. Pigem on ettevõtted konsortsiumist lahkunud – viimaste seas äsja meiereikontsern Valio.
Seotud lood
Venemaa riikliku tuumaenergiaettevõtte Rosatom esimene asedirektor Kirill Komarov kinnitas intervjuus Soome majanduslehele Kauppalehti, et Soome kavandatav tuumajaam Venemaa majandusraskustest hoolimata rahata ei jää.
Venemaa president Vladimir Putin ütles eile pärast Soome presidendi Sauli Niinistöga toimunud kohtumist, et Soome riigi enamusosalusega energiakontsern Fortum plaanib Venemaale teha suurinvesteeringu.
Tiina Käsi on nimi, mis kõlab ärimaailmas paljudele tuttavalt. Tal on juhtimises üle 25 aasta kogemust, kuid tema karjäär pole olnud lihtne ega lineaarne, vaid täis ootamatuid võimalusi ja väljakutseid, millest on sündinud väärtuslikud õppetunnid. Nordea Eesti tegevjuht, kes alustas oma karjääri rootsi keele õpetajana, on tänaseks saavutanud palju ja juhib mitmekesist ning rahvusvahelist organisatsiooni. Käsi kogemus ja oskus tasakaalustada töötulemusi ja inimlikku hoolivust teevad temast juhi, kelle teadmised ja arusaamad on väärt jagamist.