Gazprom leppis oma Euroopa partneritega kokku Nord Stream 2 projektis. Läänemerre plaanitud gaasitoru aitab Venemaal vältida gaasi tarnimist Ukraina kaudu, kirjutab EurActiv.com.
- Nord Stream Saksamaal Foto: EPA
Ehituse kavandatav maksumus on 9,9 miljardit eurot ja selle abil plaanitakse aastas edastada kuni 55 miljardit kuupmeetrit gaasi.
Venemaa katab umbes kolmandiku Euroopa Liidu energiavajadusest, kuid ligikaudu pool imporditud gaasist tuleb läbi Ukraina. Kahe riigi vahelise konflikti tõttu otsib Gazprom uusi mooduseid Euroopasse gaasi tarnimiseks.
EL on varem peatanud projekti, millega taheti Venemaalt rohkem gaasi tarnida Kagu-Euroopa kaudu, peamiselt läbi South Streami, mis on nüüdseks oma tähtsuse kaotanud. Kuid selgub, et Saksamaad ei takista miski, et aidata Venemaal uus projekt käima lükata. Selleks lõid suurettevõtted Gazprom, E.ON, BASF/Wintershall, OMV, ENGIE ja Royal Dutch Shell konsortsiumi.
Esimene Nord Stream pandi Venemaa toonase presidendi Dimitri Medvedevi ja Saksamaa kantsleri Angela Merkeli juuresolekul käima 8. novembril 2011. aastal.
Gazprom võitleb selle nimel, et kaitsta oma turuosa Euroopas olukorras, kus gaasiturul on ülepakkumine. Vene firma panustab sellele, et pikas perspektiivis hakkab nõudlus kasvama, kui Euroopa kohalikud gaasivarud kahanevad.
Seotud lood
Rail Balticu Ülemiste terminali ehitustööd käivad: mitmed töövõtjad on juba kaasatud ja õige pea kuulutatakse välja veel neli hanget. Peagi alustatakse jalakäijate rõõmuks ka T1st Ülemiste Keskuseni viiva tunneli ehitamisega.