Soome valitsus andis täna teada, millised täiendavad abinõud on kavas käiku lasta, et Soome konkurentsivõimet tõsta ning majandus langustrendist välja tuua.
- Soome peaminister Juha Sipilä Foto: EPA
Täiendavad kärpekohad tuli valitsusel leida, kuna peaminister Juha Sipilä ettepanek saavutada 5%ne kulude kokkuhoid n.ö ühiskondlikku leppe vormis, läks luhta.
Meetmete hulgas on näiteks eriti avalikku sektorit puudutav meede, millega tasustatud puhkusepäevade arv väheneb 38 päevalt 30-le. Väheneb ületöötunni tasu ja kompensatsioon pühapäeval töötamise eest. Muudetakse haiguspäevade eest tasustamise korda.
Muudatused tahab valitsus läbi suruda seadusemuudatustega.
Vajalik kokkuhoid leiti ilma makse tõstmata ehk kardetud käibemaksu tõus jääb ära. Kui meetmed õnnestub ellu viia, lubab valitsus 2019. a tööjõumaksude alandamist ca miljardi euro võrra.
Teise käega tugevdas
Soome valitsus täna koondatavate inimeste õigusi, mis tõstab ettevõtete kulusid töötajate vallandamisel umbes ühe kuupalga ulatuses. Põhjenduseks toodi, et kõik peavad koormat kandma, et Soome konkurentsivõime taastuks.
„Miks me kõike seda teeme?“ küsis Soome rahandusminister
Alexander Stubb retooriliselt ning vastas, et selleks, et tõsta Soome konkurentsivõimet, saada eksport vedama, luua juurde töökohti ja kiirendada majanduskasvu ning tagada nii Soome heaoluühiskonna jätkumine.
Aastaks 2021 tahab Soome võlgu elamise lõpetada, ütles peaminister
Juha Sipilä.
Soome majandus on olnud languses neli järjestikust aastat. Varem läks Soome oma konkurentsivõime tõstmiseks devalveerimise teed. "Seda võimalust meil enam ei ole," ütles välisminister Timo Soini.
Seotud lood
Aleksandr Kostin ja Sergei Astafjev, Placet Group OÜ (
laen.ee,
smsraha.ee) asutajad, on võtnud endale sihiks arendada ja edendada Eesti jalgpalli ja futsali ehk saalijalgpalli nii Tallinnas kui ka Ida-Virumaal. Nende juhitav MTÜ PG Sport on tuntud oma pühendumuse ja panuse poolest Eesti spordi edendamises, pakkudes uusi võimalusi noortele talentidele ja aidates kaasa spordi kultuuri arengule.