Võrreldes Põhjamaadega, eelkõige Soome ja Rootsiga, peab puidutööstur Margus Kohava Eesti eeliseks meie madalat palka.
- Puidutööstuse Combimill omanik Margus Kohava. Foto: Julia-Maria Linna
„Kõige suurem eelis on meil leida nišid, kus käsitööjõudu pole võimalik vältida. Rootsi ja Soome tunnipalk meie omaga võrreldes – siin ongi meie eelis," rääkis Combimilli omanik Margus Kohava täna Äriplaani konverentsil. "Meie eesmärk pole rakendada palju käsitööd, vaid peame teadma, mis on meie konkurentsieelis.“
Kui võrrelda tunnipalka, siis Eesti keskmine palk on kõrgem kui Lätis ja Leedus, kuid kaugel maas Skandinaavia maadest, Soomest ja Rootsist.
Samas lisas ta, et peab ettevõttes oluliseks just töötajaid. „Meie suurim vara on töötajad! Motiveerime neid ja kaasame. Kõige paremini töötavad need inimesed, kes samastavad end ettevõtte eesmärkidega," rääkis Kohava ja lisas, et hea suhe peab olema tiimi kõigi töötajatega. Oluline on tema sõnul ka juhtide kompetents. „Muidu pole võimalik töötajaid motiveerida,“ selgitas ta.
Alates 2011. aastast impordib Eesti saematerjali rohkem kui ekspordib. „Täna me impordime suures koguses saematerjali. Ligi 900 000 oli eelmisel aastal saematerjali import kuupmeetrites. Siia jääb sellest aga kaduvväike kogus,“ rääkis Combimilli omanik. Peamiselt tuleb see materjal Venemaalt ja Soomest.
Täna toimub Nordea kontserdimajas Äripäeva korraldatud iga-aastane Äriplaani konverents, kus ettevõtjad jagavad oma kogemusi ja plaane.
Seotud lood
Muuseumikvaliteediga kunsti on võimalik osta vähem kui poole iPhone’i eest, leiab investor Riivo Anton. “Ma paneks piiri 500 euro peale– sealt on kindlasti võimalik leida häid teoseid, mille järeltulijad saavad pandimajja viia.”