Suve keskpaigas olid analüütikud veendunud, et Vene börs on sigaodav ning investor, kes otsib head võimalust, peaks kindlasti idanaabri aktsiaid ostma.
- Moskva börsi maakler vaatamas arvutiekraanilt tehinguid. Foto: epa
Vaadates, mida on
Vene aktsiaturud alates juulist teinud, tuleb tõdeda, et Vene karu magas ka suvel talveund. Rublapõhine Micex on tõusnud ainult 0,2 protsenti, samas kui eurodes arvestatuna on see hoopis langenud 15,2 protsenti. Dollaripõhine aktsiaindeks RTS on aga 15,1 protsenti miinuses.
Analüütikute optimism tulenes eelkõige sellest, et
USA aktsiaindeks S&P 500 oli suve keskpaigaks tõusnud 2 protsenti, samas kui Vene börsil kaubeldav fond Vectors Russia Index oli 20 protsenti plussis.
„Investorid, kes otsivad väärtust, võivad seda suure tõenäosusega leida Venemaalt. Arvestades praegust tõusu, on mõned investorid juba sellest trendist saanud teadlikumaks,“ kirjutas investeerimisportaal MarketWatch juulis. Oktoobri alguseks oli seis paraku nukker. Vene ETF oli alates juulist kukkunud 12 protsenti, kuid S&P500 langus oli 7,5 protsenti.
Ettearvamatu Vene karu
Vene börs on vaid väga julgetele ning seda tõdeb ka
LHV maaklertegevuse juht Alo Vallikivi. „Vene börs on viimastel aastatel väga suurelt langenud, kuid jätkuvalt on sealsed riskid väga kõrged ning Venemaa käitumine ettearvamatu,“ ütles ta.
Vallikivi sõnul sõltuvad Vene majandus ja ka börsiettevõtete aktsiate hinnad üsna tugevalt nafta hinnast. „Seetõttu tuleks Venemaale investeerimisel olla eriti ettevaatlik ning see turg sobib vaid eriti riskijulgetele,“ lisas ta.
Nafta hind on aastaga langenud üle poole võrra ning see on avaldanud otsest mõju ka Vene rubla kursile. Rubla kurss on euro vastu langenud aastaga üle 30 protsendi ning dollari vastu 40 protsenti.
Tarbijatele suunatud ettevõtted surve all
Kolmandas kvartalis langesid USA börsidel enim need noteeritud Vene ettevõtted, mis teenivad suure osa tulust vaid Venemaalt. Näiteks kukkus Vene kaardimaksete edastaja Qiwi Plc aktsia 43 protsenti, otsingumootor Yandex 30 protsenti. Miljardär Ališer Usmanovi ostetava CTC Media aktsia on kukkunud 23 protsenti.
Hästi pole läinud ka Vene majandusel. Palgad on inflatsiooniga korrigeeritult langenud alates eelmise aasta novembrist. Inflatsioon ise on sel aastal tõusnud lausa 15 protsendini. Venemaa jaemüük langes juulis 9,1 protsenti ja juunis 9,2 protsenti.
„Majanduse kokkutõmbumine avaldab negatiivset mõju kõikidele Venemaa tööstusharudele, kuid tarbijatele orienteeritud ettevõtted kannatavad kõige enam,“ ütles Bloombergile Moskvas asuva ZAO Raiffeisenbanki analüütik Sergei Libin. „Tarbijatele mõeldud sektorit mõjutavad kõrge inflatsioon ning langevate palkade tõttu kulutavad inimesed vähem.“
Venemaa naftasektor „viimasel piiril“
Vene rahanduse üks peaarhitekte Aleksei Kudrin tunnistas hiljuti, et riigi eelarve on šokiseisundis. Vene valitsus on seetõttu võtnud kasutusele üha rohkem reserve.
„Mul on raske näha, kuidas reservid niimoodi ära kuluvad,“ ütles Kudrin, kes oli Vene rahandusminister aastatel 2000-2011. „Riske on praegu liiga palju.“
Kõige enam on kannatada saanud Venemaa naftasektor ning Kudrini sõnul on see viidud viimse piirini. „See on peaaegu juba nagu väljapääsmatu olukord,“ ütles Kudrin, kelle arvates võib valitsus eelarve tasakaalustamiseks teha lisakärpeid, tõsta veel makse ning vähendada pensione.
Endine rahandusminister muretseb, et Vene valitsus võib reservid kulutada ilma, et majandus sellest kasu saaks. Kudrin lahkus rahandusministri ametist pärast erimeelsusi president
Dmitri Medvedjeviga kaitsekulutuste pärast. Kudrini teeneks võib pidada Venemaa võla langetamist alla 10% SKT-st ning Venemaa eelarve ülejääki aastatel 2000-2008.
Vene börs nagu loterii
Tulekul on Vene majanduse raskeim aasta on ja selle eest hoiatab üks võtmetegelasi, Venemaa ettevõtjate ühenduse „Venemaa Töösturite ja Ettevõtjate Liidu” (RSPP) president Aleksander Šokin. Ta ütles Handelsblattile, et Vene majanduse raskeim aasta on 2016: „Ettevõtetel ei pruugi jätkuda piisavalt raha. Tuleb vähendada bürokraatiat ning majandus ja kohtusüsteem peavad muutuma läbipaistvamaks,“ ütles ta.
Venemaa paremuselt kolmas maaklerfirma BCS Financial Group prognoosib, et Vene dollaripõhine börsiindeks RTS tõuseb järgmisel aastal 21 protsenti. „Nüüd, kus Venemaa kohta on kõik negatiivsed uudised teada ning Vene majandus siseneb nafta hindade langusest tingitud seisakusse, võivad investorid saada võimaluse,“ ütles BCS’i aktsiastrateeg Slava Smoljaninov. „Kuid on ka risk, et aktsiaindeks võtab hoopis suuna alla.“
BCS prognoosib, et RTS Index tõuseb järgmise 12 kuu jooksul 930 punktini.
Vene
börs jääb i
nvestorile teatud mõttes loteriiks. Sealt võib tulla suur tõus, kuid samamoodi võib ka järsk kukkumine. Palju sõltub nafta hinnast ja Vene välispoliitikast. Krimmi annekteerimise järel sööstis Vene börs alla ning nafta kukkumisega kukkus ka Vene rubla.
Praegu on selgusetu, mida üritab Venemaa korda saata Süürias ning seetõttu tasub investoril olla ettevaatlik.
Seotud lood
Lindströmi müügitöö eripära seisneb iga tiimiliikme tugevuste ärakasutamises ja arendamises. Just müügiinimeste koolitamine ja vastutuse andmine nende eelistuste põhjal aitab püsivalt leida ja hoida motiveeritud töötajaid, selgub saatest “Minu karjäär”.