Esmaspäeval alanud Hiina Kommunistliku partei pleenum märgib maha järgmise viie aasta plaani ajal, mil majanduse senised kasvumootorid, nagu tööstustootmine ja elamuehitus, enam hästi ei vea ning uued kasvumootorid, nagu eratarbimine ja teenused, ei ole veel piisavalt tugevad.
- Hiina esipaar - president Xi Jinping ja abikaasa Peng Liyuan visiidil Euroopas Foto: Scanpix/Reuters
Hiina arvele langeb kolmandik maailma majanduskasvust. Kartused, et Hiina majanduskasv ülemäära kiiresti aeglustub, on üle ilma turge hüpitanud ja alla kiskunud suvest saadik. Augustis
üllatas Hiina jüaani devalveerimisega.
Läinud nädalal avaldas Hiina kolmanda kvartali majanduskasvu tulemused, mis näitasid aasta baasil 6,9% suurust SKP kasvu, mis on väikseim näit globaalse finantskriisi puhkemisest. Reedel kärpis Hiina keskpank intressimäärasid juba kuuendat korda vähem kui aasta jooksul, et tõrjuda deflatsioonisurvet ja leevendada võlgades omavalitsuste ja ettevõtete laenukulusid.
Eelkõige oodatakse neli päeva vältavalt pleenumilt märke, kui valmis on Hiina juhid edasi minema lühiajalise stiimuli asemel struktuursete reformidega. Kuivõrd on president Xi Jinpingil õnnestunud üle saada mõjukate riigifirmade vastuseisust ning kas Hiina aktsiaturu järsud kõikumised on reformitahet vähendanud.
„Rahapoliitiliste meetmete ja eelarvest tuleva stiimuli suutmatus Hiina majandusprobleemidele püsivat lahendust leida muudab majandusreformid äärmiselt oluliseks,“ kommenteeris agentuurile Bloomberg IHS Global Insight Aasia ja Vaikse ookeani riikide peaökonomist Rajiv Biswas. „Märkimisväärsed ülevõimsused peamistes tootmissektorites ja ehituses vähendavad lõdvema rahapoliitika võimet investeeringuid ergutada.“
Analüüsifirma McKinsey & Co andmeil oli Hiina võlakoorem kasvanud läinud aasta lõpuks 282%-le SKPst võrreldes 158%ga aastal 2007. Iga laenatud jüaaniga saavutatav SKP kasv on järjest väiksem.
Majanduseksperdid on soovitanud Hiinal majanduskasvu sihiks seada 6,5% või veelgi vähem, et mitte struktuurireforme liiga kõrge kasvusihi püüdmisel ohvriks tuua.
Reedel astus Hiina koos
keskpanga intressimäärade kärpimisega olulise sammu pangandussüsteemi reformi suunas, lastes vabaks hoiuseintresside ülempiiri. Olulisemate reformide seas on ka
Hiina valuutale reservvaluuta staatuse saamine euro, dollari, jeeni ja naela kõrval, mille IMF võib otsustada juba lähiajal.
Hiina püüab majandust tüürida uuele kasvukursile, kus vedajateks on eratarbimine ja innovatsioon, kuid ikka on valitsuse tähelepanu keskmes ka suured investeerimisprojektid. Üks ambitsioonikamaid neist projekte on uus kaubateede võrgustik One Belt, One Road, mis peab ühendama Hiina Aasia, Aafrika, Lähis-Ida ja Euroopaga.
Laupäeval ütles Hiina keskpanga kõrge ametnik, et järgmisel kolmel kuni viiel aastal peaks Hiina suutma tagada SKP kasvu 6-7% suuruses tempos. Reedel andis peaminister Li Keqiang mõista, et kasv võib tänavu jääda 7% tasemest aeglasemaks.
Seotud lood
Hiina president Xi Jinping alustab täna mitmepäevast visiiti Lähis-Idas, olles ühtlasi esimene riigipea, kes väisab sanktsioonide alt vabanevat Iraani.
Arvutipargi renditeenus on mugav, säästlik ja (tuleviku)kindel. Green IT tegevjuht Asko Pukk usub, et ettevõtete äriline fookus peab alati olema enda põhitegevusel, sektoril, mida teatakse peensusteni, et olla konkurentidest paremad – just selleks vajaliku aja ja raha renditeenus vabastab.