Kui eelmiselt G20 tippkohtumiselt Austraalias kiirustas Ukraina kriisi tõttu külmalt koheldud Venemaa president Vladimir Putin kiiresti lahkuma, siis terrorirühmituse ISIS esiletõus sunnib lääneriike Putiniga koostööd otsima.
- USA president Barack Obama ja Venemaa president Vladimir Putin G20 kohtumisel Foto: Scanpix/Reuters
Pariisi terrorirünnakutest võib saada veelahe.
Ka Putin ise saabus eile Türgis alanud G20 kohtumisele sõnumiga koostöövalmidusest, vahendab agentuur Bloomberg.
„Me oleme kõik näinud seda õudust, mis hiljuti Pariisile osaks langes ja tunneme kaasa kannatanud inimestele,“ ütles
Putin. „Oleme alati valmis liituma jõupingutustega, et tõhusalt terroriohule vastu seista. Loomulikult tuleb seejuurees rangelt kinni pidada ÜRO hartast,“ lisas ta.
Pühapäeva õhtul arutasid Putin ja
USA president
Barack Obama enam kui pool tundi Süüria kriisi ja võimalusi selle lõpetamiseks. See oli Obama ja Putini esimene kohtumine pärast seda, kui Venemaa septembris lääneriikidele üllatusena Süürias õhurünnakuid alustas. Need on toetanud Süüria diktaatorit Bashar al-Assadit, keda USA ja lääneriigid tahavad survestada võimust loobuma.
Pärast
Putini ja Obama viimast kohtumist ÜRO peaassambleel on Islamiriik korraldanud terrorirünnaku Ankaras ja Beirutis ning võtnud vastutuse ka Venemaa reisilennuki allakukutamise eest. Reedel
Pariisis toimunud terrorirünnakutes hukkus vähemalt 129 inimest.
Obama kiitis kõigi riikide jõupingutusi ISISe vastu võitlemisel ning märkis ka Venemaa sõjaliste operatsioonide tähtsust Süürias, mis on suunatud ISISe vastu, ütles üks Valge Maja ametnik liidrite kohtumise järel. Nii Putin kui Obama avaldasid toetust laupäeval Viinis kokku lepitud n-ö teekaardile Süüria kriisi lõpetamiseks, mis tähendaks kriisile poliitilise lahenduse leidmist. Mõlemad nõustusid, et vaja on sellist poliitilise võimu üleminekut, mida juhiksid süürlased ise ning selle ka omaks võtaksid. Sellele eelneksid ÜRO vahendatud läbirääkimised Süüria opositsiooni ja al-Assadi režiimi vahel ning vaherahu kehtestamine.
Selles jäid aga USA ja Venemaa erimeelsused püsima, mis saab diktaator Bashar al-Assadist.
Venemaa jätkab al-Assadi toetamist. Strateegilises eesmärgis – hävitada ISIS – on Venemaa ja USA küll ühte meelt, kuid taktikas mitte, ütles Putini välispoliitika nõunik Juri Ušakov agentuuri RIA Novosti vahendusel.
Kui Putin ja Obama viimati New Yorgis kohtusid ja arutasid, kes võiks al-Assadilt võimu üle võtta, ei olnud Obamal vastust. See tugevdas veelgi Venemaa veendumust, et al-Assadi toetamist tuleb jätkata.
Putin vestles G20 kohtumisel ka mitmete teiste valitsusjuhtidega, sealhulgas
Suurbritannia peaministri
David Cameroniga. Enne kohtumist ütles Cameron, et Suurbritannial on Venemaaga mitmeid erimeelsusi, kuid selles ollakse ühte meelt, et nii Venemaal kui ka Suurbritannias oleks ohutum, kui ISIS oleks hävitatud. „Sellele tuleb meil oma fookus suunata,“ ütles ta.
Ka Euroopa Ülemkogu president Donald Tusk ütles, et Venemaal tuleks Süürias eelkõige sihikule võtta ISIS. „Nemad on vaba maailma tegelikud vaenlased, mitte mõõdukas Süüria opositsioon,“ ütles Tusk.
Ajaleht Financial Times kirjutas täna, kuidas Putini eest astus välja ka
Prantsusmaa parempoolse opositsioonipartei UMP juht Nicolas Sarkozy. „Selliste sündmuste kordumise risk on reaalne. Me peame muutma oma välispoliitikat,“ ütles Sarkozy pärast kohtumist president Francois Hollande’iga. „Me peame Süüria situatsioonist oma järeldused tegema. Me vajame kõigi abi võitluseks ISISe vastu, eriti Venemaa abi.“
Seotud lood
Prantsusmaa endine president Nicolas Sarkozy, kes jäi 2012. a valimistel alla praegusele presidendile Francois Hollande’ile, teatas täna oma kavatsusest uuesti oma partei presidendikandidaadiks pürgida.
Rahvusvaheline reitinguagentuur S&P Global Ratings
tõstis Freedom24 kaubamärki omava Freedom Finance Europe Ltd. pikaajalist krediidireitingut B-tasemelt B+-tasemele.