Olukord on tõsine, kuid selle peab lahendama diplomaatia ja pingete mahavõtmine, ütles NATO peasekretär Jens Stoltenberg täna pärast alliansi liikmete erakorralist nõupidamist.
- NATO peasekretär Jens Stoltenberg Foto: Scanpix/Reuters
Nõupidamise kutsus kokku Ankara pärast seda, kui Türgi tulistas täna hommikul alla Türgi ja seega ka
NATO õhuruumi tunginud
Vene hävitaja. Türgi andis liitlastele juhtunust ülevaate ning Stoltenbergi sõnul toetas Türgi versiooni ka alliansi teiste liikmete informatsioon. Teatavasti väidab Venemaa, et lennuk ei sisenenud Türgi õhuruumi.
Stoltenberg ütles, et NATO on Türgiga solidaarne ja toetab riigi territoriaalset terviklikkust.
Ta rõhutas, kui oluline on tagada, et taolised intsidendid ei korduks. Ta märkis, et on varemgi väljendanud muret selle üle, millised tagajärjed võivad olla Venemaa sõjategevusel nii lähedal NATO piiridele.
„Jälgime tähelepanelikult olukorra arenemist,“ ütles Stoltenberg.
NATO arutab, kuidas vähendada riske ja suurendada prognoositavust ja läbipaistvust. Seda nõuab uus julgeolekuolukord NATO piiridel.
Stoltenberg kutsus Ankarat ja Moskvat üles juhtunu omavahel selgeks arutama ning kõiki osapooli panustama selleks, et pingeid maha võtta.
Vastuseks küsimusele, kuivõrd nähakse koostöövõimalust Venemaaga võitluseks end Islamiriigiks nimetava terrorirühmituse ISIS vastu, ütles Stoltenberg, et kõik jõupingutused selle eesmärgi nimel on teretulnud. Enamik Venemaa õhulööke on aga seni antud piirkondade pihta, kus ISISt ei ole.
Seotud lood
Venemaa ja Türgi president kohtuvad 9. augustil Peterburis, kinnitas täna juba varem liikvele läinud uudist Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov.
Euroopas arvatakse, et Vladimir Putini ja Recep Tayyip Erdogani suhete ülessoojendamine on Türgi presidendi püüd näidata, et Venemaast võib Türgile saada Euroopa Liidu alternatiiv, kirjutas täna Wall Street Journal.
Föderaalreservi kolmapäevane pressikonverents valmistas investoritele üllatuse ning kulla hind sööstis järsult alla. Kas kujunemas on hea ostukoht?