PKC Eesti tehas Keilas oli kogu grupi au ja uhkus, ütles ettevõtte suuromaniku Harju Elekter ASi peadirektor Andres Allikmäe. „Traagika, kui üle 600 inimese kaotab töö,“ ütles ta.
- Harju Elektri peadirektor Andres Allikmäe Foto: Andras Kralla
PKC tootmise kokkutõmbamine Eestis oli Allikmäe sõnul samaaegselt aimatav ja ka üllatav samm. „Suuromanikuna saame nende loogikast aru, aga nende igapäevasesse ellu me siiski pole sekkunud. Seega me ei teadnud, millal ja millises mahus nad tegevust kokku tõmbavad,“ rääkis ta.
Allikmäe lisas, et tema ei näe ühtegi äristrateegilist põhjust, miks PKC peaks suures mahus tootmist Eestist ära viima. „Samuti on traagika, kui 600 inimest kaotab töö,“ ütles ta ja lisas, et Keila tehases tegid töötajad väärt ja tõsist tööd. „Aastaid tagasi juhtisin selle esialgset tehast ja tööd tehti seal südamega. Olen veendunud, et Keila tehas oli kogu PKC Grupi uhkus – kõige tootlikum ja ägedam,“ rääkis ta.
PKC Keila tehas tegutseb praegu Harju Elektri rendipindadel. Tehase sulgemise järel tuleb Harju Elektril uus rentnik leida. „Saime Haapsalu tehase sulgemisega hakkama, saame ka seekord,“ märkis Allikmäe, viidates sellele, et 2014. aastal sulges PKC tehase Haapsalus ja koondas mitusada inimest.
Allikmäe lisas, et Eestist kipuvad lahkuma ettevõtted, kes ajavad endale odavate tootmiskulude eesmärgid liiga kõrgeks. „Kas ka odavamasse piirkonda liikudes päeva lõpuks mingi võit saadakse, ma ei tea,“ oli Allikmäe kahtlev. Tema sõnul on tihtipeale Eestist lahkumise põhjuseks siinne maksusüsteem, milles paistavad tööjõukulud inetult suured välja. Palgad samas on väikesed. „Samas leian, et kui Eestisse tuleb kapitalist, kes tahab ilma rahata tööd anda, siis oleks parem, kui ta ei tulekski,“ ütles Allikmäe.
Seotud lood
India tehnoloogiaettevõte tegi ülevõtmispakkumise Helsingi börsil noteeritud PKC Groupile, milles on suur osalus ka Harju Elektril – mõlema ettevõtte aktsiad reageerisid ülitugeva tõusuga.
Viimaste kuude jooksul kolmanda suurlepingu sõlminud Harju Elekter teatas, et võtab tellimusmahu täitmiseks sisse koha PKC Eesti käsutusest vabanevates tootmishallides Keila Tööstuspargis.
Arvutipargi renditeenus on mugav, säästlik ja (tuleviku)kindel. Green IT tegevjuht Asko Pukk usub, et ettevõtete äriline fookus peab alati olema enda põhitegevusel, sektoril, mida teatakse peensusteni, et olla konkurentidest paremad – just selleks vajaliku aja ja raha renditeenus vabastab.