Riskiinvestor Indrek Kasela meelest on Eesti ettevõtjad liialt oma maailma sulgunud, arvates ekslikult, et ettevõtlus on üks asi ja poliitika teine.
- Riskiinvestor Indrek Kasela Foto: Andres Haabu
Loe rohkem
Gaselliliikumist toetavad LHV ja Markit
See pole Kasela sõnul kaasaegne mudel. „Ettevõttel on sisemine ja välimine mõjusfäär,“ rääkis ta täna Gaselli kongressil. „Ei ole võimalik harmooniliselt tegutseda, kui need kaks pole harmoonias.“
Ettevõtjad on Kasela sõnul ühiskonna eliit, kes peab osalema ühiskondlikus elus, ja Eestis pole seda tema sõnul teadvustatud. Olla eliit on Kasela sõnul roll, mida ettevõtjad ei saa kellelegi teisele üle anda. „Ettevõtetest liigub rohkem raha läbi kui riigieelarvest,“ rääkis ta. „Rahaga on võimalik ühiskonnas muudatusi teha.“
Kaselale teeb muret, et ettevõtjad ei vaata ennast suurema terviku osana „Ettevõtja peab olema ühiskondlikult aktiivne,“ ütles ta. „Kui ma tulen kuskilt mujalt tagasi, siis mul on tunne, et tulen tagasi kammitsetud olukorda. See kammitsetus on meie peades.“ Ainult väike osa Eesti ettevõtteid on tema sõnul defineerinud oma sotsiaalse rolli, kuid just need ettevõtted on tema sõnul edukamad.
Kaselale teeb muret seegi, et ettevõtjad müüvad oma ettevõtted maha ega päranda lastele. „Peaksime tegema nii, et lapsed oleksid innukad jätkama seda, mida meie olema alustanud,“ sõnas ta.
Heategevust käsiteb Kasela investeeringuna kellessegi teisesse. „Ma olen sunnitud üha rohkem tööd tegema, et saaksin aina rohkem ära anda,“ kirjeldas ta oma motivatsiooni. „Mul on hea meel, kui mu investeerimisobjektid saavad ilma minuta hakkama.“
Kasela sõnul kohtub maailma progressiivsem osa lennujaamades. „Kõige edukamad projektid on need, kus on seotud mitu riiki ja mitu rahvust,“ sõna ta. „Vaadake uudishimulikult maailmas ringi,“ kõlab tema soovitus.
Seotud lood
Cantilloni efekt kirjeldab hästi seda, kuidas praegused rahapoliitikad teevad rikkaid rikkamaks ja vaeseid vaesemaks, suurendades selle kaudu ebavõrdsust.