Kui Eestis määrab riigifirma nõukogu avalikkusele tihti segastel või teadmata asjaoludel, kuid vastavalt koalitsioonileppele minister, siis näiteks Läti riigifirma Latvenergo otsib nõukogu liikmeid avaliku konkursiga.
- Läti lipp. Foto: Raul Mee
„Ei ole Eestis taolisest praktikast kuulnud, kuid see ei välista, et ajaloos oleks nii toimitud. Eestis on iga omanik vaba valima enda ettevõtte nõukogusse liikmeid viisil, mida peab sobivaks. Riigile kuuluvate ettevõtete puhul on tulevikus liikmete valimiseks nominatsioonikomitee põhimõte ning seni lähtutakse riigi esindajate ning ettevõtjate kaasamise põhimõttest,“ kommenteeris uudist majandusminister Kristen Michal.
Vandeadvokaat Risto Rüütel nõustub põhimõtteliselt Läti lähenemisega kirjutades tänases Äripäevas, et
riigifirmasid juhtigu ärimehed.
Nõudmised Latvenergo nõukogu kandidaatidele on üsna kõrged. Lisaks laitmatule mainele, kõrgharidusele ja inglise keele oskusele võiks tulevasel nõukogu liikmel olla ka vähemalt kolmeaastane suure firma juhtimise kogemus. Suureks peetakse seejuures ettevõtet, mille käive on vähemalt 40 miljonit eurot ja kus töötab vähemalt 250 inimest.
Seotud lood
Arvutipargi renditeenus on mugav, säästlik ja (tuleviku)kindel. Green IT tegevjuht Asko Pukk usub, et ettevõtete äriline fookus peab alati olema enda põhitegevusel, sektoril, mida teatakse peensusteni, et olla konkurentidest paremad – just selleks vajaliku aja ja raha renditeenus vabastab.