Euroopa Liit püüab sadamasse saada Kanadaga juba kaks aastat tagasi kokku lepitud vabakaubanduslepingu, samas kui ELi-USA kokkuleppe sünd veel enne USA presidendi Barack Obama ametist lahkumist on järjest ebatõenäolisem.
- Nädalavahetusel Saksamaal toimunud meeleavaldus Foto: Scanpix/REuters
Plaan on CETA (ELi ja Kanada vabakaubandusleping – toim.) allkirjastada
Euroopa Liidu ja Kanada tippkohtumisel 27.-28. oktoobril, kuid ELi riikide seas ei ole veel üksmeelt. Austria valitsus on selles küsimuses lõhenenud ning Belgia regionaalsed parlamendid on hääletanud selle vastu. Möödunud nädalavahetusel
protestisid sakslased arvukalt nii CETA kui USA ja ELi vahelise kaubanduslepingu vastu. Samas tulid lepingut toetama Saksa sotsiaaldemokraadid, kes nädala hakul CETA üle parteisisese hääletuse korraldasid. Kantsler Angela Merkeli CDU on lepingu toetaja.
ELi ja Kanada lepingu jõustamisest sõltub Euroopa Liidu usaldusväärsus
kaubanduskõneluste partnerina. Kui liit ei suudaks kokkulepet saavutada isegi Kanadaga, mis on oma väärtushinnangutelt Euroopaga sedavõrd sarnane, pole põhjust ka teiste riikidega kokkulepet eeldada.
ELi ja
USA vabakaubanduslepingu (TTIP) osas süveneb aga veendumus, et Obama ametiajal seda sõlmida ei suudeta, ehkki
Euroopa Komisjon eesotsas kaubandusvolinik
Cecilia Malmströmiga kinnitab endiselt, et kõnelused jätkuvad. Järgmine voor on oktoobri alguses.
Äsja tunnistas aga ELi põllumajandusvolinik Phil Hogan, et ei ole mingeid väljavaateid, et TTIP veel selle aasta jooksul kokku saaks lepitud.
Kui USA presidendiks peaks saama
Donald Trump, oleks maailma suurim vabakaubandusleping ilmselt laualt maas. Reedel kogunevad Bratislavas ELi kaubandusministrid, et arutada, kas kõnelustel USAga n-ö aeg maha võtta, kirjutas Financial Times.
Seotud lood
Eestis seisavad tuhanded lapsed ja pered silmitsi väljakutsetega, mida on raske ette kujutada. Üks väike heategu võib nende elus palju muuta. Sel aastal astus
Wallester – innovaatiline finantstehnoloogia ettevõtte, mida tunnustati hiljuti Eesti edukaima idufirmana – olulise sammu ja asus partneriks MTÜ-le
Naerata Ometi. Selle organisatsiooni eesmärk on tagada, et keegi ei peaks eluraskustega üksi silmitsi seisma.