Lähme tagasi aastasse 2014. Kriminaalasja materjalidest selgub, et Oil Tech taotles kaks aastat tagasi Keskkonnainvesteeringute Keskuselt (KIK) kahel korral toetust, et osta seadmed naftasaaduste jääkide ümbertöötlemiseks. Taotluste järgi olid seadmed väärt kokku ligi 3,6 miljonit eurot. Süüdistuse kohaselt küsis ettevõte riigilt 1,7 miljonit eurot toetust ja lubas ülejäänud summa katta omafinantseeringuga.
Valeinfo esitamine
Süüdistuse kohaselt esitasid Oil Techi osanik Golubyev ja juhatuse liige Eespäev ning ettevõtte huvides tegutsenud Tauts ja Kolbakov toetuse saamiseks KIKile korduvalt valeandmeid. Kuna KIK taotlusi ei rahuldanud, jäi toetus välja maksmata ja kuritegu katse staadiumisse.
Vambola Kolbakovi kaitsja Gennadi Kulli sõnul ei ole rõhk raha väljapetmise katsel, vaid sellel, kuidas Oil Tech kavatses tootmist arendada. „Küsimus on, milline tootmine pidanuks välja nägema. See, et seal hinnapakkumised tehti ja võeti – sellega võib prokurör hätta jääda,“ ütles Kull.
Riigiprokurör Piret Paukštys vaidleb siin vastu. Süüdistus ei keskendu sellele, kas tehnoloogia oli vale või maksis vähem, kui deklareeriti. Prokuratuur rõhutab süüdistuses, et Eespäev, Tauts, Kolbakov ja Golubyev esitasid KIKile toetuse saamiseks võltsitud dokumente.
Paukštyse sõnul oli riigi toetuse mõte, et ettevõttel oleks võimalik oma tootmises tekkinud jäätmed uuesti kasutusele võtta. Firma pidi seega näitama, et neil on tootmine, mille käigus tekivad jäätmed. „Kuna neil süüdistuse põhjal tootmisprotsessi ja jäätmeid ei olnud, siis nad esitasid võltsitud lepinguid,“ selgitas Paukštys. Lepingud olid sõlmitud ühe Eesti ja ühe Läti ettevõttega. Kellega, Paukštys veel ei avaldanud.
„Nad pidanuks tarbima õli, mida kasutavad. Uurija leidis, et nad on hakanud õli rohkem sisse võtma ja töötlema. Võta siis kinni, mis seal on! Praegu on vaekauss natuke prokuröri kasuks kaldu, aga kõik sõltub sellest, kuidas finišisse jõuame,“ rääkis Kull, kellele on klient kinnitanud, et ei ole millegi vastu eksinud.
Teine nüanss on süüdistuse juures, et küsiti näilikke hinnapakkumisi. Kolmandaks esitas hinnapakkumise Oil Techi üks omanik Yuriy Golubyev, kuigi KIK nõuab pakkumisi sõltumatutelt isikutelt. Kui KIK sellele tähelepanu juhtis, koostasid praeguseks kohtu all olijad süüdistuse põhjal tagantjärele dokumendi, mille järgi Golubyev võõrandas oma osa ettevõttes.