Venemaa nüüd juba endine majandusminister Aleksei Uljukajev kurtis mõni aeg tagasi ühe riikliku suurpanga presidendile, et tema ministeerium töötab peaaegu ööpäev läbi, et anda hinnang Rosnefti tehingule, kuid keegi ei tunnusta nende suurt tööd. Pankur lubas Uljukajevi mure Rosnefti juhile Igor Setšinile edasi öelda, kirjutas täna Vene meedia.
- Endine Venemaa majandusminister Aleksei Uljukajev ja president Vladimir Putin. Foto: epa
Uljukajevi telefoni pealt kuulanud eriteenistuse FSB töötajad salvestasid Uljukajevi ja pankuri vestluse, mille teemaks oli riikliku naftafirma Rosnefti soov omandada naftafirma Bašneft riigile kuulunud 50% aktsiapakk, millele ministeerium pidi loa andma.
Uljukajeviga vestelnud suure riigipanga juht oli usalduslikes suhetes nii Uljukajevi kui Setšiniga, kirjutas infoagentuur Rosbalt. Rosbalti allika sõnul andis Uljukajev pankurile mõista, et majandusministeerium töötab „eriolukorras“ selleks, et kiirendada Rosnefti tehingut. Minister polnud rahul sellega, et teda ja ta kaastöötajaid pole suure töö eest sugugi tänatud. Allika sõnul teatas Uljukajev pankurile, et ametkond lõpetab ekstratöö Rosnefti nimel, aga tema ise püüab Bašneftiga tehtavale tehingule vastu seista. Just neid sõnu hindas uurimine kui ähvardust, vahendas väljaanne.
Pangajuht lubas Setšiniga rääkida. Seejuures on uurimismaterjalides märge, et pankur ei ole kuriteo osaline ning tal polnud mingit materiaalset huvi.
Edasi salvestas FSB juba Uljukajevi ja Setšini vestluse, kus Setšin kutsus ministri 14. novembril kell 18 Rosnefti kontorisse.
Uljukajev saabuski kokkulepitud ajal. Paraku ei saanud Setšin temaga kohe kohtuda, vabandas, et nõupidamine venib, kuid ütles ministrile, et tema vastuvõtmiseks on kõik valmis. Seepeale läks Uljukajev ühte kabinetti, kus teda ootas kaks kohvrit, kirjutab Rosbalt. Väljaande allika sõnul sai Uljukajev vaid ühe kohvri võtta, sest teises käes oli tal enda portfell. Teise kohvri äraviimisel tuli talle appi Rosnefti turvatöötaja. FSB pidas Uljukajevi kinni hetkel, kui ta tõstis kohvrit oma ametiautosse. Minister peeti kinni ja viidi tagasi Rosnefti kontorisse, tema kuriteopaika.
Uurimiskomitee teatas Uljukajevi kinnipidamisest 15. novembri öösel. Uurimise versiooni kohaselt sai minister Rosnefti kontorist 2 miljonit dollarit selle eest, et tema ministeerium annaks Rosneftile loa osta ära Bašnefti riigile kuuluvad aktsiad. Uljukajevi advokaadid on veendunud, et Rosnefti kontoris toimunu oli provokatsioon.
Varem rääkis Rosbaltile teine allikas, et Uljukajevil oli lähiajal plaan erru minna. Allika hinnangul võis minister seda altkäemaksu võtta kui „lahkumishüvitist“.
Uljukajev sai süüdistuse altkäemaksu võtmises eriti suures ulatuses, kohtu otsusel saadeti ta 15. jaanuarini koduaresti, kuid kaitse on selle otsuse vaidlustanud. President Vladimir Putin kõrvaldas Uljukajevi ministri ametist seoses usalduse kaotusega.
Seotud lood
Kuigi Venemaa kubiseb kõmulistest kohtuasjadest, olgu kohtu all mõni endine oligarh, opositsionääri mõrvar või terrorist, siis nüüd on karvupidi kokku läinud Putini lähikondsed omavahel.
Teisipäeval Moskvas kohtu ees seistes näis Venemaa endine majandusminister Aleksei Uljukajev mitme aasta võrra vanemaks jäänuna, kirjutas Saksa päevaleht Die Welt. Eksminister on kohtu all süüdistatuna 2 miljoni dollari väljapressimises riigifirmalt Rosneft. Seejuures lükkab Uljukajev ise kõik süüdistused kategooriliselt tagasi, märgib väljaanne.
Reedel mõistis kohus Venemaa endise majandusministri Aleksei Uljukajevi kaheksaks aastaks range režiimiga kolooniasse - prokurör oli eksministrile nõudnud kümmet aastat kolooniat.
Venemaa endine majandusminister Aleksei Uljukajev esines täna kohtus lõppsõnaga, milles tsiteeris klassikuid ja tunnistas süüd selles, et on elus järginud valesid väärtusi, vahendas Interfax.
Rail Balticu Ülemiste terminali ehitustööd käivad: mitmed töövõtjad on juba kaasatud ja õige pea kuulutatakse välja veel neli hanget. Peagi alustatakse jalakäijate rõõmuks ka T1st Ülemiste Keskuseni viiva tunneli ehitamisega.