Eile õhtul leppis valitsus kokku järgmise nelja aasta riigi eelarvestrateegia põhimõtted. Otsused viivad eelarve järgmistel aastatel defitsiiti.
- Valitsus leppis kokku nelja aasta eelarvestrateegia. Foto: PantherMedia/Scanpix
Valitsus otsustas, et varem kavas olnud sõiduautode registreerimislõivu siiski ei kehtestata. Lõiv pidanuks kehtima hakkama järgmisel aastal ja plaani järgi oleks lõivu alla läinud sõidukite esmaregistreerimine või Eestis juba registreeritud sõiduki esimene omanikuvahetus. Lõivumäär oleks kehtinud sõiduautode CO2 näitajast või võimsuse kilovattidest.
Pankadele avansiline tulumaks
Rahandusministeerium teatas, et kehtestab krediidiasutustele 14protsendilise dividendide avansilise tulumaksu. Kehtiva tulumaksuseaduse kohaselt maksavad krediidiasutused ja nende Eesti filiaalid tulumaksu jaotatud kasumilt nagu kõik teised äriühingud. Pangaliidu ettepanekul maksab krediidiasutus alates 2018. aastast eelmises kvartalis teenitud kasumilt tulumaksu avansilisi makseid määraga 14 protsenti. Maksustatakse vaid äriühinguid, kellel on kasum.
Lisaraha mitmesse valdkonda
Tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski suutis läbi suruda oma soovi tervishoiule raha juurde saada. Eile lepiti kokku, et järgmise nelja aasta jooksul eraldatakset tervishoiule lisaraha 215 miljonit eurot. Järgmisel, 2018. aastal eraldatakse tervishoiule 37 miljonit lisaraha. Viie aasta pärast kasvab haigekassa täiendav rahastamine järk-järgult 13 protsendini vanaduspensionäride pensionist, mis toob haigekassasse täiendavalt ligi 100 miljonit eurot.
Järgmisel aastal jätkatakse ka suurinvestori toetuse meetmega, milleks on ette nähtud 3 miljonit eurot. Arvestatud on ka toetustega põllumajandustootjatele uute eksporditurgude avamisega seotud tegevusteks.
Valitsus otsustas suurendada e-residentsuse programmi rahastust nelja aasta peale kokku 1,36 miljoni euro võrra, et oleks võimalik vastu võtta praegusest rohkem taotlusi ja kiirendada nende menetlust.
Suhkrumaks jääb
Kokku lepiti ka magustatud jookide maksumäärad. Nendeks on:
- 0,10 eurot liitri kohta joogile, mis sisaldab suhkrut kontsentratsioonis 5 g (k.a) kuni 8 g / 100 ml kohta;
- 0,30 eurot liitri kohta joogile, mis sisaldab suhkrut kontsentratsioonis üle 8 g / 100 ml;
- 0,10 eurot liitri kohta joogile, mis sisaldab magusainet. Magusainet ja suhkrut kontsentratsioonis üle 8 g / 100 ml sisaldav jook maksustatakse maksumääraga 0,30 eurot liitri kohta.
Kasutatakse varasemat ülejääki
Peaminister
Jüri Ratas tõdes eile "Aktuaalsele kaamerale", et järgmisel kahel aastal läheb eelarve küll vastavalt 0,5 ja 0,3 protsenti defitsiiti, kuid see toimub varasemate aastate ülejäägi arvel. Nii leppiski eile valitsus kokku, et 2018. ja 2019. aastal kasutatakse varasemate perioodide ülejääke strateegilisteks investeeringuteks mahus 0,5% ja 0,3% SKPst. Plaanide järgi jõuab valitsussektori eelarve struktuursesse tasakaalu 2021. aastaks.
Valitsus kinnitab riigi eelarvestrateegia dokumendi 27. aprilli valitsuse istungil. Strateegia seob valdkondlike arengukavade eesmärgid võimalustega neid rahastada, tuginedes rahandusministeeriumi makromajanduse ja riigi rahanduse prognoosile.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Varahaldur ja majandusekspert Peeter Koppel leiab, et praegune majanduskeskkond on suhteliselt kesine, kuid me pole selles lõpuni ise süüdi.