Euroopa ootab ärevalt täna Prantsusmaal toimuvate presidendivalimiste esimese vooru tulemusi, mis otsustavad, millised kaks kandidaati ennast üles seadnud üheteistkümnest jõuavad mai algul valimiste teise vooru.
Täna selgub, kas Euroopa populism, mis Hollandis ja Saksamaal on poliitilist jõudu mõnevõrra kaotanud, saab Prantsusmaalt uut hoogu. Peamisi kandidaate on neli, kel kõigil on väga erinevad programmid. Ja tulemusi on väga raske prognoosida, sest veel reedel ei teadnud ca 30% arvamusküsitlustes osalenutest, kas nad üldse valima lähevad ja veerandil valijatest ei olnud veel selget eelistust.
Halvimaks stsenaariumiks on peetud võimalust, et teise vooru pääsevad edasi äärmusparempoolse Rahvusrinde juht Marine Le Pen,
kelle keskseid valimislubadusi on eurost lahkumine, ning kommunist Jean-Luc Melenchon, kes samuti tahab ümber vaadata Prantsusmaa Euroopa Liitu kuulumise tingimused ning viia riigi välja ka NATOst. Äsja ütles Melenchon valimisüritusel, et Prantsusmaa ei peaks Balti riikidele appi minema, kui neil jälle idanaabriga probleeme peaks tekkima.
Analüütikud on
prognoosinud turgudel väga järske liikumisi, kui rakendub kõige mustem stsenaarium, mis võib nõuda Euroopa Keskpanga sekkumist. Üldiselt on
turud olnud pigem stoilised, rehkendades, et teise vooru pääseb edasi euroopameelne
tsentrist Emmanuel Macron.
Keskpank vajadusel valmis sekkuma
„Euroopa Keskpank on võimalikes šokkideks vajadusel valmis,“ ütles Euroopa Keskpanga nõukogu liige Ignazio Visco laupäeval Washingtonis IMFi kevadkoosolekul. „Kui selline šokk peaks tekkima, on keskpangal kasutada instrumendid nagu likviidsuse suurendamine, vajadusel ka refinantseerimine. Ja arvestades, mis instrumendid meil nüüd kasutada on, on kiire sekkumine praegu väga lihtne,“ vahendas agentuur Bloomberg.
„Kui konkreetsete Prantsusmaa pankadega peaks probleem e tekkima, likviidsust silmas pidades, on Euroopa Keskpangal olemas instrumendid maksevõimeliste pankade abistamiseks likviidsusprobleemist üle saamiseks.“ Ütles Euroopa Keskpanga nõukogu liige Ewald Novotny. „On olemas erakorraline likviidsusabi, ELA. See on üks võimalus. Aga me ei eelda mingeid erilisi liikumisi.“
Euro löögi all
Marine Le Peni väga tugev toetus esimese voorus võib küsimärgi alla seada kogu rahaliidu tuleviku. Rahaliit sündis pooliku struktuuriga ja vajaks jätkuvaid reforme, kuid
Marine Le Peni vaated ei lange siin teise peamist rolli etendava riigi Saksamaa vaadetega sugugi kokku. Marine Le Peni vastu tuli valimiste eel a
valiku kirjaga välja ka hulk Nobeli majanduspreemia laureaate.
Märtsis korraldatud Ifopi arvamusküsitluse järgi vastas 72% prantslastest, et soovivad rahaliidus jätkata. Valimispäeva eel pehmendas ka Le Pen veidi oma retoorikat, öeldes neljapäeval France 2 televisioonis, et vägisi ta eurost lahkumist prantslastele peale ei suru. See otsustatakse referendumil. „Ma ei tee kunagi nii olulist valikut teie arvamust, teie nõusolekut küsimata,“ ütles Le Pen.
Valimisjaoskonnad on täna maapiirkondades avatud kella seitsmeni ja linnades kella kaheksani õhtul. Seejärel võib oodata esimesi prognoose. Prantsuse meedia on samas hoiatanud, et kuna rebimine on nii tasavägine, võivad esialgsed tulemused ka viibida.
Prantsusmaa presidendivalimiste peamised teemad on olnud
julgeolek ja võitlus terrorismiga ning majandus. Viimase all kõrge tööpuudus, mis on Prantsusmaal taandunud väga visalt, tohutu suureks paisunud avalik sektor (57% SKPst) ning Prantsusmaa tootjate ja siseturu kaitse. Ka sisserände ja identiteedi teemad on olnud teravalt üleval.
Seotud lood
Navalis Group on tuntud ettevõte, mis on tegutsenud laevaehituse, laevaremondi ja avamere ehituste valdkonnas juba üle 23 aasta. Navalis Group-i koosseisu kuulub mitu ettevõtet, mis töötavad edukalt ja tulemuslikult laevatehastes Eestis, Leedus, Soomes, Saksamaal ja Hollandis. 2024. aasta oli Navalis Group-i jaoks väga oluline, aidates kaasa ettevõtte arengule ja positsioonide tugevdamisele turul. Ettevõte näitas dünaamilist arengut, tuues turule uusi teenuseid, tugevdades rahvusvahelist koostööd ja täiustades siseprotsesse.