Eesti Energia otsustab sügisel, mida teha tuleval aastal aeguvate võlakirjadega – võimalik on refinantseerimine kohalike pankade toel, välistatud pole ka lunastamine.
- Eesti Energia finantsjuht Andri Avila Foto: Terje Lepp
Võlakirjadega võetud laenust suurim tükk ehk 500 miljonit eurot tuleb tagasi maksta alles 2023. aastal, ent kaks väiksemat osa – 152 ja 106 miljonit eurot – aeguvad vastavalt 2018. ja 2020. aastal.
"Tegeleme võimalike variantidega: kas maksta tagasi või refinantseerida – ja kui refinantseerida, siis kuidas," rääkis Eesti Energia finantsdirektor Andri Avila. Järgmisel aastal aeguva väljalaske kohta tuleb lahendus leida juba sel sügisel, sest reitinguagentuurid vaatavad likviidsuspositsiooni aasta ette ning vastasel juhul võib see reitingule kehvasti mõjuda.
Avila märkis, et näiteks 152 miljonit eurot ehk tuleval aastal aeguvate võlakirjade jääk on üsna pisike ning seda saaks refinantseerida ka regionaalsel pangandusturul. "Võlakirja jaoks on see tegelikult väike, nii et selleks tuleks näiteks 2020 ja 2018 võlakirjad kokku panna ja siis üritada refinantseerida," rääkis ta. Kahe väljalaske maht kokku on 258 miljonit eurot.
Kui tahta aga refinantseerida 2018. aasta võlakirju eraldi, siis on praeguses intressikeskkonnas üks variant mõelda krediidiliini avamisele.
Välistatud pole aga sugugi, et Eesti Energia otsustab võlakirjad vähemalt osaliselt lunastada. "See sõltub nii tulevikuinvesteeringutest – kaasa arvatud Tootsi – ja sellest, kuidas meil uute arendusinvesteeringute finantseerimine lõplikult kujuneb," rääkis Avila.
#lai#Eesti Energia võlakirjad
Väljaandmise kuupäev 15. november 2005, kupongimäär 4,5%. Maht 106,3 miljonit eurot, tähtaeg 18. november 2020.
Väljaandmise kuupäev 28. märts 2012 (suurendamine 2014. aastal), kupongimäär 4,25%. Maht 152 miljonit eurot, tähtaeg 2. oktoober 2018.
Väljaandmise kuupäev 15. september 2015, kupongimäär 2,384%. Maht 500 miljonit eurot, tähtaeg 22. september 2023.
Kõik võlakirjad on noteeritud Londoni börsil.
Lisaks on Eesti Energia pikaajaliste võlakohustuste seas Euroopa Investeerimispangalt saadud laenud nominaalväärtuses 260 miljonit eurot.
Eesti Energia reiting on Moody'se hinnangul Baa3 stabiilse väljavaatega, S&P järgi BBB negatiivse väljavaatega.
<!- ->
Seotud lood
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.