Palgavõrdlusportaal WageIndicator, mis võrdleb palku kogu maailmas, hoiab silma peal ka poliitiliste liidrite sissetulekutel. Selle keskkonna andmeil on Eesti presidendi Kersti Kaljulaidi igakuine teenistus samast klassist Saksamaa kantsleri Angela Merkeli omaga.
- Kersti Kaljulaid Foto: Scanpix/Reuters
Kaljulaidi riigitöö eest saadavaks aastapalgaks arvutab portaal 206 400 eurot, mis teeb kuupalgaks 17 200, nädalapalgaks 3969 ning päevapalgaks 565 eurot.
Angela Merkeli aastapalgana näitab portaal 225 840 eurot, mis teeb Merkeli kuuteenistuseks 18 820 eurot (nädala- ja päevapalk vastavalt 4343 ja 619 eurot).
Kaljulaidist jäävad
selle tabeli andmeil kaugele maha Venemaa liidrid Vladimir Putin ja Dmitri Medvedev – Putini ametlik kuusissetulek on 10 270 ja Medvedevil 10 231 eurot. Suurbritannia peaministri Theresa May kuuteenistus aga on näiteks 13 777 eurot. Hiina presidendi Xi Jinpingi uskumatuna näiv kuuteenistus 1429 eurot on aga seletatav sellega, et riigis, kus teenistuja keskmine palk küündib 200 euroni, ei saa ametlikult suuremaid numbreid näidata.
Riigipeade ametlike sissetulekute tabeli tipus troonib USA president Donald Trump, kelle aastapalk on 337 041 eurot – see teeb kuus 28 087, nädalas 6482 ja päevas 923 eurot.
Kersti Kaljulaidi sissetuleku paisutab nii suureks Euroopa Kontrollikojast saadav igakuine 12 000eurone üleminekutoetus, mida tal on õigus saada kolm aastat pärast ametist lahkumist. Presidendina saab Kaljulaid Eesti riigilt palka ligi 5200 eurot kuus.
Samas näiteks loobus Leedu president Dalia Grybauskaite 2009. aastal ametisse asudes poolest ametipalgast (6100 eurot kuus). Tema sõnul katvat pool palka täielikult tema vajadused, sest lisaks riigipea palgale saab ta endise eurovolinikuna iga kuu netosummas 7900 eurot Euroopa Liidu kassast.
- Palju teenivad riigijuhid?
Hollandis loodud WagelIndicator alustas ligi 17 aastat tagasi kohalikul turul palkade
online-võrdlemisega. Kuna teenus sai kiiresti populaarseks, laieneti ka teistesse riikidesse ning praegu on WagelIndicatori süsteemis 70 riiki. „Kui me läksime rahvusvahelisele turule, tahtsime olla kindlad, et igal pool kasutataks üht metoodikat, et palgad oleksid võrreldavad ka eri riikide vahel,“ on öelnud WagelIndicatori juht Paulien Osse.
Nende kodulehel saab igaüks võrrelda näiteks ka oma palka teistes riikides sama tööd tegevate palgasaajatega.
Vaata ja võrdle!Seotud lood
Turvalisse ja jätkusuutlikku ühiskonda panustav Forus on igapäevaselt abiks paljudele kaubanduskeskustele. Teiste hulgas Viru Keskusele, mis on Eesti külastatuim ostu- ja meelelahutuskeskus. Forus hoolitseb juba enam kui kümme aastat kõikide tehnosüsteemide eest, teeb elektritöid ning hooldust. Lisaks on aidanud LEED-sertifitseerimisel ja üüripindade ümberehitustöödel.