Saksamaa endise liidukantsleri Gerhard Schröderi tihedatest sidemetest Venemaaga ja tema värskest nimetamisest riigi kontrolli all naftakompanii Rosneft nõukogu liikme kandidaadiks on saanud Saksamaa valimistel teema, millega õõnestada Sotsiaaldemokraatliku Partei (SPD) valimisväljavaateid.
- Martin Schulz ja Gerhard Schröder kevadel Berliini staadionil jalgpallimatši vaatamas. Foto: EPA
„Rosneft pole mingi tavaline ettevõte, see on eelkõige Putini (Venemaa presidendi Vladimir Putini – toim) võimusüsteemi kese. Endise liidukantsleri osalemine seal on kõike muud kui eraasi,“ ütles kantsler Angela Merkeli partei CDU liige ja Bundestagi välisasjade komitee juht Norbert Röttgen Saksa väljaandele FAZ.
CDU süüdistab SPD kantslerikandidaati Martin Schulzi nõrkuses, kuna ta pole end Schröderist piisavalt distantseerinud.
Rosnefti nõukogusse minek on endise kantsleri eraasi ja sellel ei ole mingit pistmist SPD poliitikaga, kirjutas Martin Schulz oma Facebooki lehel. „Gerd Schröder on piisavalt kogenud, et teada, milliseid pakkumisi vastu võtta,“ jätkas endine Euroopa Parlamendi president. „Mina poleks seda teinud.“
„Isegi pärast kantsleriametit ei võtaks ma vastu tööpakkumisi erasektorist,“ rõhutas Schulz.
Kui kantsler Angela Merkel 2005. aastal võimule tuli, sai Schröderist kiiresti Läänemere alla rajatud Nord Streami gaasitoru projekti nõukogu esimees. Oma 70. sünnipäeva tähistas Schröder Peterburis 2014. aasta aprillis vahetult pärast seda, kui Venemaa oli annekteerinud Krimmi poolsaare. Nüüd on Schröder üles seatud lääneriikide sanktsioonide all Rosnefti nõukogu liikme kandidaadina – liikmete valimised toimuvad 29. septembril, viis päeva pärast parlamendivalimisi Saksamaal.
Financial Times kirjutas, et Schröder on toetanud ettepanekuid pingete leevendamiseks suhetes Venemaaga, pisendades Krimmi annekteerimise tähtsust. Endine kantsler kiitis Saksamaa Vaba Demokraatliku Partei (FDP) juhi Christian Lindneri hiljutist ettepanekut Krimmi küsimus külmutada, et lääneriikide ja Venemaa vahel saaks taastada usalduslikud suhted.
Arvamusküsitluste järgi on SPD Merkeli kristlikest demokraatidest maas 16 protsendipunkti, vahendas agentuur Bloomberg.
Seotud lood
Rahvamassid, ekstreemsed ilmastikuolud, elektrikatkestus, probleemid tehnikaga, vara lõhkumine, veekogude lähedus ja keelatud esemed – need on vaid mõned näited, millega tuleb arvestada ühe ürituse turvalisuse tagamisel. Iga turvapartner peab kõikvõimalikud stsenaariumid läbi mõtlema, mis võib juhtuda ning mis võib minna valesti. Vahel võib pisieksimus ühe meeldiva koosviibimise hetkega rikkuda.