Riik plaanib 10 miljonit eurot maksva programmiga meelitada Eestisse kolme aasta jooksul 8000 välisspetsialisti, kellest vähemalt veerand peaks töötama IT-valdkonnas. Raha läheb peaasjalikult värbamisele ja turundusele.
- Urve Palo Foto: Andras Kralla
Majandusministeeriumis valminud kava sai täna valitsuse majandusarengu komisjoni heakskiidu. Välismaalaste kaasamise tegevuskava nime kandev plaan näeb ette, et aastaks on 2020 Eestis töö leidnud vähemalt 8000 välisspetsialisti, kellest vähemalt 2000 töötaks IT-sektoris, teatas ministeerium.
Välisspetsialistide kaasamise programm Work in Estonia keskendub ettevõtete aitamisele IKT töötajate värbamisel, välistöötajate efektiivsemale Eestisse meelitamisele ning sobivate (e-)teenuste pakkumisele kõigile spetsialistidele.Välismaalaste Eestisse kaasamise programmi eelarve järgmiseks kolmeks aastaks on kümme miljonit eurot. Sellest saavad kaetud värbamistegevused, Eestit tutvustavate materjalide loomine, avalike teenuste kättesaadavuse parandamine, kaasamisteenused välisspetsialistide peredele ning ettevõtjate teadlikkuse tõstmine.
Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Urve Palo ütles pressiteate vahendusel, et kümne aasta pärast elab Eestis tänasega võrreldes ligi kümnendiku võrra vähem inimesi ning töötajaid on juba kümne aasta pärast 60 000 inimest vähem kui täna. Seetõttu on vaja kaasata välisspetsialiste. Enim on puudu IT-tippspetsialiste, ent ka arste.
Tema teatel tuleb lisaks spetsialistide Eestisse meelitamisele kindlasti tegeleda ka nende kohanemisega, mis on oluline nii välisspetsialistile kui ka ühiskonnale tervikuna. "Lisaks põhivajadustele, peame arvestama ka lisavajadustega – näiteks keeleõpe, kultuuritavad, terviseteenused, et välismaalasel oleks lihtsam ja mugavam Eestis elada,“ ütles Palo. „Kui Eestisse asutakse tööle koos kaaslase või perega, tuleb arvestada ka nende vajadustega.“
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Rahvusvahelise veebipõhise maaklerfirma Freedom24 analüütikud on välja selgitanud kümme ettevõtet, mille börsile minek (IPO) saab olema alanud aastal finantsmaastiku keskmes. Nende seas on nii tehisintellekti uuendajaid, digitaalse turvalisuse liidreid kui ka kiirmoehiiglasi, lisaks ettevõtteid, mis püüavad positsioneerida ennast mõnedes võtmekategooriates ja meelitada ligi kõige tähelepanelikumaid investoreid.