Lõppeval nädalal pälvisid Äripäeva lugejate tähelepanu lugu isiklikku pankrotti kukkuvast ärimehest, kes hoolitses paarkümmend aastat rikaste raha eest. Lugejatele jäi silma ka Läti rendifirma hinnasõda Eesti tegijatega.

- Ettevõtja Olev Schults
- Foto: Liis Treimann
Samuti said Äripäeva lugejad välja arvutada, millal saabub neile finantsvabadus.
Paarkümmend aastat rikaste raha eest hoolitsenud Olev Schults andis sisse avalduse isikliku pankroti väljakuulutamiseks.
Äripäeva ajakirjanik Marge Ugezene kirjutas läinud aasta suvel, et lennukate lubaduste saatel jõukate vara võlakirjadesse paigutanud Schultsi firma
Cresco Väärtpaberid AS jättis teda usaldanud inimesed ilma miljonitest eurodest. Välja vihastatud investorite tõttu lõpetas firma mullu juulis pankrotis. Läinud novembrist on pankrotis ka selle emafirma Cresco.
Eesti vanim investeerimisühing Cresco Väärtpaberid AS pakkus investeerimispanganduse ja varahaldusteenuseid, samuti kauples väärtpaberitega. Cresco Väärtpaberite tegevusele lisas aastaid usaldusväärsust, et see oli finantsinspektsiooni järelevalve all.
Schults ei ole laiemalt tuntud inimene, kuid ta on olnud ammu aega tagasi Estonian Airi nõukogu liige.
Nüüd on silmapiiril Schultsi enda maksejõuetusprotsess.
Schults ei soovinud teemat kommenteerida, lõpetades kõne kiirelt. Tema usaldusisiku, haldur
Andrus Õnnik u selgitused jäid ka napiks. „See asi on nii värske,“ põhjendas ta. „Olen veel selles faasis, et panen materjale kokku, ja pole võlgnikku näinud silmagagi.“
Investoritelt miljoneid laenanud Läti firma hinnasõda ajab Eesti konkurentidel harja punaseks
Börsilt just võlakirjadega 23 miljonit eurot kaasanud Läti ehitustehnika rentija Storent on Eesti konkurentide sõnul aastaid hindu alla peksnud – lausa nii madalale, et turg küsib, kuidas firma üldse elus püsib, kirjutab ajakirjanik Martin Johannes Teder.

- Storent
- Foto: Andras Kralla
Mullu krahmas maksuameti andmete järgi
Storent Eestis turuosa juurde ning firma juhtide sõnul kasvas siinse üksuse käive lausa poole jagu. Storendi Eesti äri kasv on konkurentide sõnul tulnud aga hinnaga – väga madala hinnaga.
“Eelmisel aastal nad põhimõtteliselt ründasid meie ettevõtet ja ostsid meilt üle neli töötajat,” ütles tõstukite rendiga tegeleva
Tõsta OÜ juht
Remo Jõeorg. Lisaks töötajate üle ostmisele ajab Jõeorgu marru, kuidas Storent hindu alla trambib.
Ühe suure poomtõstuki normaalne päevarendi hind on tema sõnul umbes 140 eurot. “See on arulage, et nad annavad sellise masina 50-60 euroga välja,” rääkis ta. “Ma ei saa aru, kas nad ongi omadega nii käpukil.” Jõeoru sõnul ei tule konkurendi küsitavast rahast isegi omahinda kokku.
Telliskivi popid baarid peavad VKG omanike arenduse ootuses mujale kolima
Ajakirjanikud Linda Eensaar ja Martin Johannes Teder kirjutasid töönädala lõpus, et Tallinnas Telliskivis peavad populaarsed baarid senistelt pindadelt ära kolima, sest põlevkivitöösturite kinnisvaraarendus valmistub tasapisi piirkonna suurima hoone ehituseks.
Põlevkivitööstuse Viru Keemia Grupi omanikele kuulub Telliskivis, Balti jaama turu ja loomelinnaku vahel, suur ajalooline hoonekompleks, kuhu kerkib hoogsalt ärilinnak
Telliskivi TLN.

- Baar Suhe, mis peab hoonest ära kolima.
- Foto: Andras Kralla
Paljud arenduse hooned on juba valmis või ehitus käib, kuid suurim neist, mis kannab nime M-hoone, kerkib alles paberile. Siiski on projekteerimine jõudnud nüüd sinnamaani, et üürnikud peavad varsti mujale kolima.
M-hoones tegutses 1870. aastast 500 töölisega raudtee peatehas, mis teenindas Balti raudteed ja selle vedureid-vaguneid. Töökoda oli ehitamise ajal üks Tallinna suurimaid tööstushooneid. Seal hoones on viimastel aastatel tegutsenud aga mitmed tuntud baarid ja kohvikud: baar ja klubi Suhe, Purtse pruulikoja baar, käsitöödžinnivabrik ja baar Junimperium, röstikoda ja kohvik The Brick Coffee jt.
Kasulik tööriist: arvuta, millal jõuad finantsvabaduseni
Äripäeva lugejad said sel nädalal välja arvutada, kui kiiresti jõuavad finantsvabaduseni. Kalkulaator aitab välja arvutada, kui suur peaks olema sinu investeeringute portfell, et oleksid finantsvaba, ja kui mitu aastat sul selle tasemeni jõudmiseks veel kulub.
Neid arvutusi saab teha
siit.
Eesti suurim lihatööstus müüs Rannarootsi äri juhtidele maha
Firma juhid ostsid Rannarootsi Lihatööstuse ja Rannamõisa kaubamärgi Maag Grupilt välja, sest viimane oli sunnitud osa enda lihaärist maha müüma, kirjutas Martin Johannes Teder.
Liha- ja piimanduskontserni Maag Grupi suuromanik
Roland Leppütles, et initsiatiiv tuli nende poolt. “Ega meil ei olnud soov seda müüa,” sõnas ta.
Tehingu hinda Lepp ei avalda. “Loomulikult mitte,” ütles ta. “Ta on müüdud ja nii on.”
Üle-eelmisel aastal otsustas konkurentsiamet, et Maag Grupp võib osta kuni 90 miljoni euroga HKScani Balti ärid tingimusel, et müüb
Rannarootsi Lihatööstus e ning Rannamõisa kaubamärgi maha.
Konkurentsiamet jõudis toona seisukohale, et Maagi ja HKScani koondumine oleks oluliselt kahjustanud konkurentsi valge värske liha ja töödeldud lihatoodete tootmise ja müügi kaubaturgudel. Niisiis nõustus
Maag Grupp, et müüb osa lihaärist maha, et HKScani äri, millele kuulub Tallegg ja Rakvere lihatööstus, endale saada.
Aprillist on valdusfirmade kaudu 1992. aastal asutatud Rannarootsi Lihatööstuse omanikud
Karmo Aksel (35%), Marius Möllits (29%), Indrek Põder (18%), Märt Tohver (18%). Aksel on ettevõtte arendus- ja tootmisjuht, Möllits müügidirektor.
Seotud lood

“Nüüd paneme siit hea hooga edasi.”

100 000 eurot kaotanud Urmas Paet kahtlustab kantimist