EASi loodav portaal Work in Estonia (WiE) on osa süsteemsest lähenemisest, mis aitab Eestis tegutsevatel ettevõtetel värvata kõrgelt kvalifitseeritud välisspetsialiste kiiresti kasvavatesse majandussektoritesse, kirjutab majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi nõunik Piret Potisepp.
- Piret Potisepp Foto: Erakogu
Välisspetsialistide Eestisse kaasamine on pikaajaline väljakutse, mille eduks regulatsiooni lihtsustamisest üksi ei piisa. Rahvusvahelises konkurentsis püsimiseks on oluline lisaks formaalsele takistuste kõrvaldamisele tutvustada Eestit kui atraktiivset riiki elamiseks ja töötamiseks. Kindlasti tuleks sealjuures tegeleda ka eestlastega, kes kodumaalt teise riiki tööle on läinud ja kunagi potentsiaalselt Eestisse võiks naasta. Eesmärgi saavutamiseks on vajalik eri osapoolte, sealhulgas ministeeriumide ja nende allasutuste, era- ning kolmanda sektori koostöö.
Aprilli alguses kinnitas majandus- ja kommunikatsiooniministeerium välisspetsialistide kaasamise tegevuskava aastateks 2015–2016, mille eesmärk on terviklik ja süsteemne lähenemine nii välisriikide kui mujal elavate Eesti spetsialistide hõlmamiseks siin tegutsevatesse ettevõtetesse. Seni ei ole talendipoliitikat ühise tegevuskavana koordineeritud. Erinevad ametiasutused ja organisatsioonid on küll talentidega tegelenud, kuid see tegevus on olnud omavahel kokku leppimata. Seetõttu ei ole seni välisspetsialistide täit potentsiaali Eesti majanduse hüvanguks ka õnnestunud realiseerida.
Riigitöövõimaluste välisturgudel tutvustamises ei ole midagi uudset. Paraku on Eesti riigi tugi seni puudunud. Iga ettevõtja, kel kokkupuude turundusega, teab, et ilma sihistatud turunduskampaaniata on keeruline kliente leida ja neid oma toodet- teenust ostma meelitada. Sama kehtib ka kvalifitseeritud tööjõu leidmisel. Samal ajal peame hoolikalt kaaluma ka kohalike ettevõtjate valmisolekut erinevast kultuuri- ning keeleruumist tuleva tööjõu rakendamisel. Just neil kaalutlustel tutvustatakse Eestis töötamise võimalusi esimesena Soomes, sügisel järgneb Ukraina.
Work in Estonia portaal on üks näide konkreetsest toest, mida riik saab lisaks pakkuda ning ettevõtjad on oodatud oma tööpakkumistest portaali meeskonda teavitama.
Seotud lood
Tulev aasta toob ettevõtjatele hulganisti lisakulusid erinevate maksude ja seadusemuudatuste näol. Kindlasti tuleb tegeleda kulude kärbetega hoidmaks jätkusuutlikku konkrurentsieelist turul. Selleks peab olema esimene samm taotleda paremad krediidi rahastuse tingimused. Pane rahastajad proovile laenuvõrdlusportaalis Sortter!