Valitsusel pole Ida-Virumaa jaoks isegi mitte plaani A, varuplaanist rääkimata, kirjutab keemiatööstuse liidu tegevjuht Hallar Meybaum.
- Hallar Meybaum Foto: Andras Kralla
Ida-Virumaal asuva põlevkivi-, energeetika- ja keemiatööstuse panus Eesti sisemajanduse kogutoodangusse on hinnanguliselt 4%, mis on ligikaudu sama palju kui kogu toiduainetööstuse ja telekommunikatsioonisektori panus kokku.
Mis juhtub riigikassaga, kui 250 miljonit eurot aastast maksutulu toov sektor läheb stagnatsiooni? Mis juhtub regiooniga, kus sektoriga on seotud iga teine perekond? Tööstusettevõtted peavad jätkusuutlikkuse ja tõhususe säilitamiseks toimuvale kiiresti reageerima: mahtusid vähendatakse, kulusid kärbitakse ja inimesi koondatakse. Eelmise aasta lõpust selle aasta suveni on Virumaa suurimad põlevkivi- ja keemiatööstused koondanud peaaegu tuhat töötajat.
Töötuks jäid õppinud keemikud
Töötukassal oli juunis Ida-Virumaal vahendada 875 töökohta, millest 24% olid oskustöötajatele ja 23% masinaoperaatoritele ja koostajatele pakutavad töökohad, mille tööprofiil on teoreetiliselt sarnane sektorist koondatud töökohtadega.
Mis juhtub teistega? Valitsus räägib ümberõppest. Aga kelleks? Olgem ausad, Ida-Virumaa Eesti suurima (10%) registreeritud töötuse määraga ja keskmise brutopalgaga 812 eurot kuus lihtsalt ei vaja 800 uut kokka, maniküürijat ja juuksurit. Me räägime professionaalsetest keemikutest.Parimad otsustavad oma oskused proovile panna mujal Eestis või välismaal, millel on negatiivne mõju piirkonna sotsiaal-majanduslikule olukorrale.
See kõik toimub piirkonnas, kus väljaränne on juba praegu Eesti keskmisest pea 1,5 korda suurem.Kui meil endal kogemus puudub, siis peab ringi vaatama ja teiste kogemustest õppima. Hea näide on Suurbritannia, kus tööstuse tegevusele mõju avaldavaid makse langetatakse, et tööstusel oleks võimalus investeerida arengusse.
Brittide eeskuju
Inglismaa majandus kasvas 2015. aasta aprillist juunini 0,7% ja seda puhtalt tänu suurele hüppele nafta ja gaasi tootmises. Tootmisnumbrites sisalduv allmaa- ja maapealse kaevandamise komponent, mis sisaldab nafta ja gaasi tootmist, on käsitletud kvartali jooksul kasvanud 7,8% võrra, mis on suurim kasv aastast 1989. Suurbritannia statistikaameti andmetel on kasv tingitud maksuleevenduse plaanist, mis võeti sektori toetamiseks käsile märtsis.
Olgu rõhutatud, et kasv toimub langeva nafta hinna foonil. Kui see on võimalik Suurbritannias, miks meie järele ei proovi?
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Valimistega seotud ebakindluse möödumine koos optimismiga ärisõbraliku lähenemisviisi suhtes USA uue administratsiooni ametiajal on suurendanud investorite usaldust ja aidanud kaasa aktsiaturu tõusule. Kuna Donald Trump on praeguseks Ovaalkabinetti naasnud, võib tema eeldatav majanduspoliitika avaldada erinevatele sektoritele märkimisväärset mõju.