Soome turul läbilöömiseks on vaja kannatlikkust ja tarkust, kirjutab Purustaja OÜ juhatuse liige Kuido Kaskla.
- Kuido Kaskla Foto: Eiko Kink
Kuigi valdav osa Eesti ehitusmeestest ja -firmadest tegutseb Soome turul alltöövõtjatena, on sihikindluse ja kohalike äritavade tundmaõppimise abil võimalik turul toimuvat ise kujundama hakata.
Soome turul on iga päev rakkes tuhandeid eestlastest ehitusmehi ning sadu ehitusettevõtjaid, kes tegelevad erinevatel tasanditel peamiselt alltöövõtuga kohaliku päritoluga firmade heaks. Paljude jaoks jääbki alltöövõtt nende tegevuse laeks, sest kohalikku ärikombestikku tundmata pole võimalik pirukast kõige magusamat tükki enda kätte saada. Välisturul läbilöömine ning riigihangetel edukas osalemine eeldab paratamatult kohalike olude, seadusandluse ja äritavade tundmist. Kandikul ei pakuta hüvesid kellelegi. Alltöövõtja staatusest on võimalik välja rabeleda vaid kannatlikkuse, sihikindluse ja tarkusega.
Oodatakse madalat hinda
Eesti päritolu firmalt oodatakse esimese sammuna madalamat hinda. Samas on arvestatavat hinnaeelist samahästi kui võimatu saavutada, sest tööjõu tasustamisel tuleb jälgida kohalikke standardeid ja ametiühingute miinimumnõudeid. Lisaks on ehitusjäätmete käitlemise kulud võrreldavad kohalike firmadega, rääkimata lokaalse iseloomuga alltöövõtust, nagu transport. Kui sinna lisada kohaliku hinnaga materjal ning masinad, mida ostetakse sisuliselt kõigile ligipääsetavalt globaalselt turult, siis on selge, et kohalikust ettevõttest madalamat hinda on raske pakkuda.
Seega saab usalduse võitmisel paljuski määravaks kadalipu järgmine etapp, kus tuleb tõestada projekti elluviimise suutlikkust ehk töö kohaliku turu standardeid arvestades ära teha. Siinkohal on võimalik Soome konkurente edastada professionaalse meeskonna abil. Lisaks on oluline välja tuua oma senitehtud tööd, et tõestada muu hulgas ettevõtte finantsilist võimekust. Iga edukas projekt valmistab ette platvormi veelgi suuremate objektide võitmiseks, andes kogemust ja käivet kõrgemate lävendite ületamiseks.
Asuta Soome äriühing
Ettevõtja jaoks on Soome ehitusturul läbilöömiseks kindlasti soovitatav asutada Soomes oma äriühing. See lihtsustab kõikvõimaliku dokumentatsiooni esitamist ja koostamist, samuti on kergem tööjõuga seotud paberimajandus. Täiendavaks stiimuliks on asjaolu, et Soome tööjõumaksud tulevad Eesti omadest isegi madalamad – tööandja on 2500-4000 euro suuruse brutopalga pealt maksustatud sotsiaalkindlustusmaksetega vähem kui 22% ulatuses ning ka netopalga ja kogu palgafondi suhe on suurusjärgus 3-5% Soome kasuks.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Kuula ka podcasti haridusest ja tööturust
Haridus on pikaajaline ja strateegiline investeering, millel on märkimisväärne mõju ühiskonna arengule, ettevõtluskeskkonnale ja inimeste elukvaliteedile.„Haridus ei ole kõikvõimas, kuid see on üks valdkondadest, kus saab inimesi kõige paremini aidata," ütleb Heldur Meerits, selgitades oma pühendumust haridusprojektidesse.