Eesti avalik sektor on liiga kulukas, riigis vohab ülereguleerimine ja bürokraatia, nii pannakse erasektorile ja ühiskonnale tervikuna tarbetu ja mittetootlik koormus, kirjutab endine riigikohtu esimees ja Euroopa Inimõiguste kohtu kohtunik Rait Maruste vastuseks Äripäeva arvamusliidrite küsitlusele.
- Riigikogu istungitesaal. Foto: Andras Kralla
Riigireformiga, mida enne valimisi lubasid kõik erakonnad, tegeletakse fragmentaarselt, ühiskonna eest varjatult, pole näha süsteemset ja sihipärast tegevust. Avaliku sektori asutusi küll konsolideeritakse ja viiakse pealinnast välja, mis ju iseenesest väga mõistlik ja vajalik, kuid näib, et kohati ei mõisteta riigiõiguslikku printsiipi selles, et lube andvaid funktsioone/asutusi ja inspekteerivaid funktsioone/asutusi ei ole õige panna kokku.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Eesti ettevõtjad, juhid ja otsustajad vaatavad majanduse lähitulevikku pigem lootusrikkalt, veidi kaugemale aga teatud ärevusega, sest maailm teeb keskpankade jätkuva rahatrüki taustal ja fookusega kliimateemadel läbi revolutsioonilist muutust, selgus Äripäeva arvamustoimetuse küsitlusest.
Äripäeva arvamusliidrite küsitlusele vastanutele teeb muret olukord riigis – stabiilsuse püüete asemel imetlevad poliitikud oma naba, on kesise koostöövõimega ning tekitavad ohtlikke seosed üksikute ettevõtjatega, mis piiravad ettevõtlusvabadust.
Äripäeva arvamustoimetuse küsitletud Eesti tippjuhid ja ettevõtjad on valdavalt veendunud, et tänavu käib majanduse käsi hästi, ja saame sellega nõustuda. Suurim risk on avatuse, meie trumpkaardi, äraandmine, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Meil tuleks tähelepanu pöörata sellele, kuidas kaasa minna tootmise robotiseerimise ja digiteerimise võimalustega tingimustes, kus toimub rohepööre, kirjutab majandusteadlane, Tallinna Ülikooli professor Erik Terk vastuses Äripäeva arvamusliidrite küsitlusele.
Kulla hind kasvas jaanuaris väga kiiresti – pärast mõnekuust külgsuunalist liikumist on kuld nii dollaris kui euros uued rekordid saavutanud. Sellele aitasid kaasa nii turu tugevad fundamentaalnäitajad kui ka Trumpi alustatud kaubandussõda.