Tarmo Tanilas: petlikud rohepöörde aktsiagraafikud
Pikaajalisem investeerimistrend on kindlalt rohemajanduse ettevõtete kasuks, kuid lühiajaliselt seisab maailm rohemajanduse suunas liikumisel mitme tõsise probleemi ees, kirjutab Swedbanki investeeringute strateeg Tarmo Tanilas.
Swedbanki investeeringute strateeg Tarmo Tanilas. Foto: Raul Mee
Paar aastat tagasi alguse saanud ning Joe Bideni USA presidendiks valimisega kulmineerunud sündmused on olnud palsamiks rohemajandusse raha paigutanud investorite emotsioonidele. Kui suure süsiniku jalajäljega ning traditsiooniliste energiakandjate rikka SPDR Select Energy ETF (XLE) hind on viimase aasta jooksul eurodes mõõdetuna üle poole oma väärtusest kaotanud, siis alternatiivenergiasse investeeriv S@P Global Clean Energy ETF (ICLN) on samal ajal investorite varade väärtust koguni 85 protsendi võrra kasvatanud.
Rohepööre on saamas majanduses reaalsuseks. Paljud ettevõtted on hakanud tõsiselt oma tootmisahelaid üle vaatama ning muutusi ellu kutsuma, sest keskkonna hoidmine on järgmise kümnendi üks peamiseid teemasid, kirjutab endine Estanci juht, TalTechi strateegiakoja liige ja Rohetiigri algatuse eestvedaja Mihkel Tammo Äripäeva essees.
Saates "Särtsakas tulevik" uurime, kas keskkonnasõbralikud lahendused on juba ka majanduslikult tasuvad või tajutakse emissiooni vähendamise eesmärke majanduses siiski veel piirangutena.
Rohemajandus on kujunenud maailmas tõeliseks megatrendiks, kuid selleks, et Eesti saaks nii sellest, kui teistest innovaatilistest teadussaavutustest maksimaalselt kasu lõigata, tuleb ülikoolide ja ettevõtete vahele luua rakendusuuringute keskus.
Jaekaubandus liigub üha enam digitaalsete lahenduste suunas, kus e-poed mängivad olulist rolli. “E-kaubanduse Liidu andmetel kasvas e-kaubandus ainuüksi eelmisel aastal 20%, moodustades kogu kaubandusest veerandi,” rääkis SEB ärisegmendi müügijuht Riho Treumuth.