Krüptorahaga tehtavate tehingute anonüümsus on pigem illusioon, sedalaadi raha pole tegelikult vabam ning krüpto olemus ei võimalda sel tavavaluutat asendada, kirjutab majandusteemalise blogi Eksponent.ee toimetaja Marcus Keller.

- Eksponent.ee toimetaja Marcus Keller
- Foto: Rain Nahkur
Digitaalne raha, sealhulgas krüptoraha nagu bitcoin pole paljude jaoks enam võõras kontseptsioon. Ehkki mitme krüptoraha väärtus on võrreldes mõne kuu taguste hindadega oluliselt langenud, on krüptorahad purustanud maailmas nii mõnegi rekordi, olles muutunud nii suureks sensatsiooniks, et isegi investeerimisvõhikud on otsustanud nendega kauplema hakata. Menukus on olnud nõnda suur, et El Salvador nimetas bitcoini 2021. aastal oma ametlikuks valuutaks.
Lihtsustatud mõttes on krüptoraha digitaalne raha, mis eksisteerib justkui piksel arvutiekraanil – sellel pole füüsilist kuju. Krüptorahade üks suurimaid müügipunkte ja unikaalseid faktoreid on väidetav detsentraliseeritus, see tähendab krüptorahal pole kontrollorganit ega muud keskvõimu. Just see faktor on pannud krüptopooldajad alternatiivsete valuutade kasuks otsustama.
Mina isiklikult aga ei ennusta krüptovaradele pikas perspektiivis kõrget lendu. Mitmel põhjusel.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
LHV juhatuse esimees Kadri Kiisel ütles ettevõtte tulemuste investoresitlusel, et nende krüptorahadega kauplemise teenust oli aasta lõpuks kasutamas juba 6000 klienti.
Bitcoin saavutas eile viimase paari nädala kõrgeima hinnataseme pärast seda, kui börsid lõpetasid nädala järjekordse ralliga.
Kuna saabumas on tuludeklaratsioonide esitamise aeg, tuletab maksu- ja tolliamet meelde, kuidas deklareerida krüptoraha või NFT-dega teenitud tulu ning tasuda maksud.
Värske Freedom24 analüüs toob välja, et Balti riikide – Eesti, Läti ja Leedu – investorid jälgivad aktiivselt globaalseid trende tehisintellekti, tehnoloogia ja krüptovaluutade vallas, kuid samas avalduvad neil selged rahvuslikud eelistused ja erinevad investeerimisstrateegiad. Eesti investorid paistavad silma lähenemisega, mida iseloomustab eklektilisus ja kõrge risk, samal ajal näitavad nende Balti naabrid vastandlikke tendentse spekulatiivsete ja tasakaalukamate strateegiate suunas.