Advokaadibüroo Soraineni juristid Kati Rohtla ja Maarika Maripuu selgitavad mängulises võtmes, milliseid sõnumeid on riigikohus tänavuste lahendite põhjal andnud.
- Soraineni juristid Kati Rohtla (vasakul) ja Maarika Maripuu Foto: Erakogu
Riigikohtusse jõuavad vaidlused kõige viimasena ja seda otsust kuskile edasi kaevata ei saa. Kuigi ka riigikohtuga võib mitte nõustuda või kohus võib isegi aja möödudes teisiti otsustada, siis pigem on need siiski erandlikud juhud. Üldjuhul on riigikohtu seisukohad abiks järgnevate samalaadsete vaidluste lahendamisel. Seetõttu on hea teada, mille üle kohtus vaieldakse ja kuidas kohus õigust mõistab.
Kogusime kokku mõned huvitavamad riigikohtu selle aasta lahendid ja panime need lihtsasti mõistetavatesse elulistesse olukordadesse. Artiklis toodud isikud ja olukorrad on välja mõeldud, et lihtsustada kohtulahendite sõnumit.
1. Tööandja saatis mind välislähetusele Soome. Välislähetuse päevaraha arvestas tööandja vähem, kui tegelikult oleksin pidanud saama. Nüüd on juba kaks aastat möödas, aga mul sees ikka kripeldab ja tahaksin kogu oma päevaraha saada. Kas ma saan seda tööandjalt sisse nõuda?
Jah. Nõude aegumise tähtaeg on kolm aastat alates palgapäevast, kui vale summa üle kanti.
2. Mul on kinnistu, millel on suur rohumaa. Sellel rohumaal on 30 maheveist. Maheveiste omanik on naabritalu Sille ja Ville. Sille ja Ville elavad ise suurema osa ajast Austraalias ja mina hoolitsen nende maheveiste eest oma rohumaal. Kas mul on õigus PRIA-lt mahepõllumajanduse jätkamise toetust taotleda?
Jah. Kui sina hoolitsed loomade eest, siis oled sina loomapidaja ja sa ei pea selleks olema loomade omanik. Toetuse üks eesmärke on leevendada neid lisakulusid, mis loomapidajal mahepõllumajanduse nõuete järgi loomade kasvatamisel tekivad. Seega: kui sulle tekivad loomade eest hoolitsemisel sellised lisakulud, siis on sul õigus taotleda ka toetust.
3. Mul on äripartner OÜ SahkerMahker, kelle suhtes käib pankrotimenetlus. Tal on kaks juhatuse liiget Tõnu Sahker ja Linda Mahker. Tõnul ja Lindal on veel üks ühine äriühing OÜ Susserdaja. Täna sai pankrotihaldur teada, et OÜ Susserdaja esitas OÜ-le SahkerMahker aastal 2010 võltsitud rendiarveid, kuigi tegelikult pole OÜ SahkerMahker temalt midagi rentinud. Kas pankrotihaldur saab veel OÜ-lt Susserdaja raha tagasi nõuda või on nõue juba aegunud?
Seotud lood
Suurte kohtuasjade menetlusaega tuleks lühendada, vaja oleks paindlikumat vigade parandamise korda ning alati saab otsuseid ka paremini seletada, leiab riigikohtu halduskolleegiumi esimees Ivo Pilving.
Rahvamassid, ekstreemsed ilmastikuolud, elektrikatkestus, probleemid tehnikaga, vara lõhkumine, veekogude lähedus ja keelatud esemed – need on vaid mõned näited, millega tuleb arvestada ühe ürituse turvalisuse tagamisel. Iga turvapartner peab kõikvõimalikud stsenaariumid läbi mõtlema, mis võib juhtuda ning mis võib minna valesti. Vahel võib pisieksimus ühe meeldiva koosviibimise hetkega rikkuda.