Raul Reino: 14 aastat kestnud kinnisvararalli peavõidu noppis üks Tallinna linnaosa
Põhja-Tallinna tähtsuse ja väärtuse kasv Eesti kinnisvaraturul on ilus edulugu, kus igati kohane on võrdlus muinasjutuga, milles inetust pardipojast saab luik, kirjutab Domus Kinnisvara juhatuse liige Raul Reino.
Kalamajas on viimastel aastatel ehitatud rohkesti uusi elamispindu ning üles vuntsitud vanu kortermaju. Foto: Andras Kralla
2008. aasta majanduskriis jõudis kinnisvaraturul oma põhja puudutuseni 2009. aasta I kvartalis, mil tehingute arv kukkus tasemeteni, mida polnud nähtud siinkandis enam pikki aastaid. Pärast seda algas pikalt kestnud taastumisperiood, mida uljamad hakkasid ühel hetkel juba kinnisvarapeoks kutsuma.
Viimase aastaga kiires tempos kasvanud kuue kuu euribor jõudis reede õhtuks 3,76%ni. Selline tõus on mitmekordistanud kinnisvara ostmisega seotud kulusid, mida pole leevendanud ka langenud kinnisvarahinnad.
Ebakindla majanduskeskkonna ja kasvavate intressimäärade olukorras on nii ettevõtted kui ka majapidamised oma investeerimisotsuste tegemisel äraootaval seisukohal, kirjutab Swedbanki ökonomist Marianna Rõbinskaja.
Kinnisvaraekspert Peep Sooman ennustab kinnisvaraturu jätkuvat allamäge lohisemist, halvimal juhul võib turu järsult põhja viia mõne kinnisvarategelase kokkuvajumine. Samas Soomani konkurent ei näe praegust turuolukorda nii mustvalgelt.
Ukraina sõda on tekitanud olukorra, kus võõrkapital kardab Eesti kinnisvaraturu poole vaadata. See sunnib arendajaid vaatama piiride taha ning börsiettevõte Hepsor loodab rahalaeva leida Kanadast, kinnitas börsiettevõtte nõukogu esimees Andres Pärloja aktsionäride üldkoosolekul.
Ettevõtet ostes ja müües sõlmitakse siduv hinnakokkulepe alles üsna lõpus, kui on hinnatud firma väärtus ja tehtud hoolsusaudit ehk due diligence raport. Teinekord võib sellest selguda, et miljoniga kasumis ettevõte on hoopiski miljoniga kahjumis, räägiti saates.