Droonimüüja: tehnika on hüppeks valmis, seadused ja ametkond paraku mitte
Eesti mehitamata lennunduses on üpriski arvestatavaid tegijaid, kuid valdkonna teenuste arendamiseks ja konkurentsis püsimiseks tuleb riigil rohkem pingutada, kirjutab droonide müügiga tegeleva osaühingu Meridein arendusjuht Eduard Vainu.
Mänguasjast põhitööriistaks: kuigi droonidest kuuleme sageli kaitsevaldkonnas, pole ka tsiviilelus droonide kasumine enam mingi uudisasi. Foto: Andres Haabu
Kümme aastat tagasi ei olnud droonid igapäevases kasutuses laialt levinud. Neil oli pigem kalli ja ebausaldusväärse mänguasja staatus. Esimestel droonidel puudus integreeritud kaamera ning kui see võimalus oligi, jäid salvestised oma kvaliteedilt alla mobiiltelefoni kaamerale ega võimaldanud kaamera nurga muutmist ega stabiliseerimist. Samuti oli palju leviprobleeme ja lennuvahendid kippusid alla kukkuma.
Sõda Ukrainas keeras kaitsetööstusele rahakraanid laialt lahti ja nüüd näevad Eesti ettevõtted vaeva, et suurte poistega sama laua taha pääseda. Sihik seati kohe kõrgtehnoloogiale, et korrata meie tarkvarafirmade edulugu.
Eesti aasta kaitsetööstusettevõtteks valitud mehitamata õhusõidukisüsteeme arendava ja tootva Threod Systemsi tegevjuht Arno Vaik rääkis Äripäeva raadio hommikuprogrammis, et droonide tellimusi tuleb aina juurde ja ettevõte liigub kasvukursil.
Mehitamata õhusõidukeid tootva ja müüva Eesti kaitsetööstusettevõtte Threod Systems tegevjuht Arno Vaik rääkis Äripäeva raadio hommikuprogrammis, et droonide nõudlus on tublisti kasvanud, kuid on palju arvata, et nüüd voolavad kaitsetööstuses rahajõed. Praeguse töö vilju lõigatakse kasumi näol mõne aja pärast, hindas ta.
Äripäeva raadio sisuturundussaade on pühendatud väikeettevõtete konverents-messile Südi 2025, kus jagavad kogemuslugusid väikeettevõtjad. Suurfirmade esindajad annavad nõu finantseerimise, energia-, IT-, tervise- ja personaliküsimustes.