Mihkel Nestor: elu Eestis on muutunud liiga kalliks
Kuigi Eesti inflatsioon on raugenud, peame toime tulema väga kõrgete hindadega ning ees ootav käibemaksu tõus seda olukorda ei paranda, kirjutab SEB majandusanalüütik Mihkel Nestor.
Mihkel Nestor. Foto: Andras Kralla
Lõppeval nädalal ilmunud värske inflatsioonistatistika näitab, et Eesti senine kiire hinnatõus on raugenud. Võrreldes 2022. aastaga püsib hinnatase siiski oluliselt kallim. Värsketel andmetel oli tarbijahinnaindeks oktoobris aastatagusest tasemest ligi 5% kõrgem.
Oktoobris langes inflatsioon võrreldes septembriga pisut, aga eelmise aastaga võrreldes tõusis 4,9 protsenti. Enim mõjutas hinnatõusu toiduainete hind.
Euroopa Liidu kaubanduslepped uute partneritega tähendavad raha Eesti inimeste taskusse, paremaid võimalusi ettevõtjatele kui ka makse eelarvesse, kirjutavad Euroopa Komisjoni juhtiv asepresident, kaubandusvolinik Valdis Dombrovskis ning Eesti majandus- ja infotehnoloogia minister Tiit Riisalo.
Oktoobrikuu töötuse kasv polnud töötukassale üllatuseks, kuid nende andmeil kasvas töötus ajaloolises mahus. Suurimat muret valmistab inimestele uue töö leidmine.
Muuseumikvaliteediga kunsti on võimalik osta vähem kui poole iPhone’i eest, leiab investor Riivo Anton. “Ma paneks piiri 500 euro peale– sealt on kindlasti võimalik leida häid teoseid, mille järeltulijad saavad pandimajja viia.”