Mihkel Nestor: elu Eestis on muutunud liiga kalliks
Kuigi Eesti inflatsioon on raugenud, peame toime tulema väga kõrgete hindadega ning ees ootav käibemaksu tõus seda olukorda ei paranda, kirjutab SEB majandusanalüütik Mihkel Nestor.
Lõppeval nädalal ilmunud värske inflatsioonistatistika näitab, et Eesti senine kiire hinnatõus on raugenud. Võrreldes 2022. aastaga püsib hinnatase siiski oluliselt kallim. Värsketel andmetel oli tarbijahinnaindeks oktoobris aastatagusest tasemest ligi 5% kõrgem.
Oktoobris langes inflatsioon võrreldes septembriga pisut, aga eelmise aastaga võrreldes tõusis 4,9 protsenti. Enim mõjutas hinnatõusu toiduainete hind.
Euroopa Liidu kaubanduslepped uute partneritega tähendavad raha Eesti inimeste taskusse, paremaid võimalusi ettevõtjatele kui ka makse eelarvesse, kirjutavad Euroopa Komisjoni juhtiv asepresident, kaubandusvolinik Valdis Dombrovskis ning Eesti majandus- ja infotehnoloogia minister Tiit Riisalo.
Oktoobrikuu töötuse kasv polnud töötukassale üllatuseks, kuid nende andmeil kasvas töötus ajaloolises mahus. Suurimat muret valmistab inimestele uue töö leidmine.
Nõudlus innovaatiliste lahenduste järele on suurem kui kunagi varem. Ettevõtted seisavad silmitsi üha keerukamate ohtudega, alates lunavara rünnakutest kuni andmetöötluse geopoliitiliste aspektideni. Samuti tuleb sammu pidada võimsate tehnoloogiliste arengutega: kvantarvutid ning ettevõtte andmete ülesed otsingusüsteemid on vaid mõned neist.