Kristel Raidla-Talur, Mart Blöndal: Eesti järgmine ükssarvik võiks tulla kaitsesektorist
Riik peab tegema jõupingutusi rahvusvahelise kaitsetööstuse tekkeks vajalike eelduste loomiseks, kirjutavad advokaadibüroo Cobalt partner Kristel Raidla-Talur ja advokaat Mart Blöndal.
“Ukrainas toimuva pinnalt saab öelda, et riigi ja ühiskonna kaitsmiseks ei piisa üksnes tehnika olemasolust. Riigil peab olema ka võimekus olemasolevat tehnikat vastavalt oludele kohandada ning uut tehnikat arendada ja rindele tuua,” kirjutavad Kristel Raidla-Talur ja Mart Blöndal. Foto: Erakogu
Viimaste aastate julgeolekuolukord ja sõjalised konfliktid on nii Euroopas kui mujal maailmas sünnitanud hulgaliselt uusi kaitsetehnoloogia (inglise keeles defense tech) ning kahesuguse kasutusega (dual-use) kaupadega tegelevaid ettevõtteid, mille tarkvara, tehnoloogiat või toodangut saab kasutada nii tsiviil- kui ka sõjalisel otstarbel. Masinate, lahingmoona ja muu sõjavarustuse tootmisele keskenduva klassikalise kaitsetööstuse kõrval on üha rohkem esile kerkinud tarkvara ja andmete põhiseid lahendusi pakkuvad ettevõtted, mis tegutsevad samal ajal nii tehnoloogia- kui kaitsesektoris.
Laskemoona tootma hakkava Frankenburg Technologiesi asutaja Taavi Madiberk värbas omale kaitsevaldkonna koorekihi. Kasulikke sidemeid loodi tasa ja targu juba mõnda aega.
Eesti kaitsemaailma endised tippjuhid ühe mütsi alla toonud kaitsetööstus hakkab masstootma õhutõrjerakette ja teeb seda kümme korda odavamalt täna turul saada olevatest lahendustest, rääkis Frankenburgi uus tegevjuht Kusti Salm.
Rahvusvaheline reitinguagentuur S&P Global Ratings tõstis Freedom24 kaubamärki omava Freedom Finance Europe Ltd. pikaajalist krediidireitingut B-tasemelt B+-tasemele.