Suurärimees Heiti Hääl teatas eile, et temaga seotud kütuse-, energia-, metalli- ja kinnisvaraettevõtted koonduvad Alexela Groupi alla. Hääle viimase aja sammud näitavad mõistmist, et ettevõtjate kõrgliigasse murdmiseks on ettevõtja avatus ning äride läbipaistvus paratamatu.
Sama paratamatu on õigupoolest ka see, et kui kokku saavad kütuseäri, ida poolt tulevad hiigelsummad ja Küprosel registreeritud ettevõtted, siis hakkab Eestis nii mõneski peas tööle häirekell. Hääle äride suurim investor on Venemaal tegutsev Kasahstani päritolu ärimees Igor Bidilo, kes tegutseb siin muuhulgas ka Küprose ettevõtete kaudu. Pole siis imeks panna, et selle investori kohta on Hääl pidanud selgitusi andma ka kaitsepolitseile.
Hääle mainele pole seni kasuks tulnud mõningad kummalised tehingud. Näiteks 2008 kirjutasime, kuidas teiste hulgas kandis Hääle firma Kadaka Varahaldus pool miljonit krooni üle Keskerakonnaga seotud Jüri Vilmsi SAle. Hääl väitis tookord, et selle raha eest osteti Vesti Dnjas reklaami, kuigi võrreldes hinnakirju ja reklaamide arvu numbrid ei kattunud. Hiljuti kirjutasime Äripäevas, et Paldiski linnavalitsus üürib Häälega seotud firmalt ruume ning saab samal ajal toetust Hääle juhitavalt heategevusfondilt.
Samas pole kahtlust, et Hääl on vägagi võimekas ettevõtja. Seda tõestavad ka hiljutised suurtehingud: Veolia jäätmekäitlusäri ost ning Kiviõli Keemiatööstusesse investeerimine. Mis aga ehk kõige olulisem, Hääl on üks väheseid ettevõtjaid, kes oskab kasu lõigata Eesti geograafilisest asukohast, tuues siia Vene raha. Samade kaartidega suudavad tema kõrval edukalt mängida vaid Oleg Ossinovski ja Hillar Teder. Seejuures on tähelepanuväärne, et Hääle äripartnerite Eestisse paigutatud summa on tõenäolisemalt suuremaid välismaiste erainvestorite tehtud investeeringuid.
Niisuguste mastaapide juures on loomulik, et peale kapo on ka ajakirjandus tõstatanud küsimuse, kelle raha Hääl ikkagi pööritab. Sest tema ettevõtete struktuur on pikka aega olnud ebaselge ning avalikkusel pole olnud võimalik täpselt aru saada, kelle huvid investeeringute taga õigupoolest on.
Nüüd on Hääl asunud asja muutma, olgu siis omal initsiatiivil või mõne PR-nõustaja abil. Esiteks, kui Äripäev möödunud aastal Hääle käest Bidilo ja teiste Vene äripartnerite kohta uuris, siis tegi Hääl ise ettepaneku, et ajakirjanik võiks Bidiloga silmast silma kohtuda. Valmisolek oma näo ja nimega avalikkuse ees esineda väärib tunnustust. Sellele järgnes otsus ettevõtete struktuuri korrastada ja omanikesuhted selgemaks muuta, millest teatamiseks korraldati ka eile pressikonverents.
Loomulikult ei ole tegu avatusega lihtsalt avatuse pärast, vaid see tuleneb ikkagi vajadusest koostööpartnereid leida, investeeringuteks lisaraha saada. Ka Hääl ise ütles, et muudatused tehti selleks, et kaasata plaanide realiseerimiseks uusi strateegilisi partnereid. Võimalik ka, et Hääl tahab midagi oma äridest maha müüa – näiteks Alexela tanklaketi või LNG terminali.
Igal juhul on Heiti Hääl murdmas nii Eesti – aga ka Baltimaade – ettevõtjate kõrgliigasse. Järgmisel kolmapäeval avalikustab Äripäev toimetuse poolt aasta ärimeheks valitud inimese nime. Mõistagi on Heiti Hääl üks favoriite.
Autor: 1185-aripaev
Seotud lood
Konkurentsiamet andis Heiti Häälele ja Igor Bidilole loa mootorikütuse jaemüügi äride koondumiseks.
Eesti looduskaitsjad jätavad võitlust kütuseärimees Heiti Hääle poolt Paldiskisse plaanitava LNG terminali rajamise vastu.
Föderaalreservi kolmapäevane pressikonverents valmistas investoritele üllatuse ning kulla hind sööstis järsult alla. Kas kujunemas on hea ostukoht?