Kuigi president Toomas Hendrik Ilves on varem kategooriliselt kinnitanud, et Eesti Panga nõukogu uus juht peab olema apoliitiline persoon, esitas ta ometi keskpanga nõukogu esimehe kandidaadiks poliitikast viimseni läbiimbunud Mart Laari.
Eitamata Laari erakordseid teeneid Eesti riigi ees, tema kogemusi kahekordse peaministri ja kaitseministrina ning erakonna juhina, tõdeme ometi, et selline mugavuslahendus pole tegelikult ei Laari suure isiksuse ega keskpanga vääriline.
Laari poliitiline minevik muudab ta opositsiooni poliitikute poolt kergesti rünnatavaks: juba ongi nad presidendile ette heitnud, et ta murdis lubadust esitada keskpanga nõukogu juhiks apoliitiline kandidaat, ning esitanud avalikult ka küsimuse, kas eelmise aasta veebruaris raskekujulise insuldi üle elanud Laar suudab riigikogu ees seistes vastata kõigile arupärimistele Eesti Panga tegevuse kohta ning kontrollida keskpanga nõukogu tegevust.
Laari tervisliku seisundi sobivus Eesti Panga nõukogu juhi ülesannete täitmiseks on ebamugav teema, mis on seni ajakirjanduslikke seisukohavõtte kammitsenud. Lugupidamine Laari vastu ei ole lasknud seni ühemõtteliselt soovitada selle kohta rohkem infot anda: olgu siis Laaril enesel või tema kandidatuuri esitanud Ilvesel. Samas on nn avalik saladus, et Laari ambitsioonile saada Euroopa Komisjoni volinik koht tõmbas kriipsu peale nimelt tervislik seisukord.Teine samavõrd oluline teema on finantsalane pädevus. „Likviidsuse likvideerimise“ nina alla hõõrujad teevad Laarile kindlasti ülekohut, kuid erinevalt peaministriametist, kus finantsküsimuste üle otsustamisel on abiks terve meeskond nõunikke, eeldab keskpanga nõukogu juhi ametikoht vägagi konkreetset orienteerumist rahandusküsimustes. Ajaloolase haridusega Laaril on küll teiste riigikogulastega võrreldes aukartustäratav investorikogemus, kuid teadaolevalt ei halda ta oma portfelli mitte ise, vaid laseb seda teha professionaalidel.
Samas on Laari tugev külg avalikkusega suhtlemine, milles tal on ületamatud kogemused. Tõsi, pika poliitilise karjääri jooksul on ette tulnud ka päris palju piinlikke hetki, ent Laari hea nimi väljaspool Eestit tuleb talle kindlasti kasuks ka Eesti Panga nõukogu juhi ametis. Laarile oskus tabada probleemide tuuma ja võime neist veenvalt rääkida on vaieldamatult tugevad küljed, millel mõnel teisel, apoliitilisel kandidaadil olla ei pruugi. Tuletame siinkohal meelde, et kui Jaan Männik Eesti Telekomist keskpanga nõukogu juhi kohale asus, peeti tedagi nn ohutuks tegelaseks, kellelt midagi kardinaalset oodata ei ole. Ometi osutus Männik võimukoalitsioonile nii palju ebamugavaks, et tema jätkamist ei soovitud.
Mugavusvariante riigisektori oluliste ametikohtade mehitamisel on viimasel ajal otsitud ja leitud teisigi. Riigikontrolörina võimuliidule samuti mitu korda valusasti kanna peale astunud Mihkel Oviiri asemel sai tänavu märtsis ametisse endine Tartu ülikooli rektor Alar Karis, kes on lähedaste suhete tõttu Reformierakonna ladvikuga samuti võimuliidule mugav variant. Tõsi, Oviir ei oleks pärast kaht ametiaega enam ka kandideerida saanud. Reformierakona vastuseisu tõttu politsei- ja piirivalveameti juhiks nimetama jäänud Priit Kama asemel asub ühendameti juhiks aga hoopis Elmar Vaher, kelle kompetentsile toimetusel küll vähimatki ette heita pole.
Autor: 1185-aripaev
Seotud lood
Eesti Panga ekspresidendi Andres Lipstoki hinnangul saab IRLi poliitik Mart Laar keskpanga nõukogu esimehe rolliga hakkama.
Täna arutab riigikogu otsuse eelnõu, millega kinnitatakse Mart Laar Eesti Panga nõukogu juhiks.
Riigikogu rahanduskomisjoni esimees Sven Sester rääkis, et on Mart Laari kinnitamise suhtes Eesti Panga nõukogu esimeheks positiivselt meelestud, põhjendades, et Laaril on julgus ja kogemus keerulisel ajal raskeid otsuseid teha.
Rahanduskomisjoni ettepanekul hääletab riigikogu 23. aprillil Mart Laari nimetamist Eesti Panga nõukogu esimehe ametisse.
Tarkvaraarendajale Merada on turvalisuse tagamine ühtviisi oluline nii uue tarkvara kirjutamisel kui ka küberrünnaku ohu minimeerimisel oma ettevõttele. Viimase jaoks tehakse koostöös Teliaga regulaarselt turvanõrkuste kontrolli.