Eelmisel nädalal tegi riigikogu ajalugu: esimest korda Eestis kasutati 2009. aastal jõustunud Lissaboni lepingust tulenevat liikmesriigi parlamendi õigust teostada Euroopa Komisjoni ettepaneku asjus subsidiaarsus- ehk lähimuspõhimõtte kontrolli, kirjutab Euroopa Komisjoni Eesti esinduse poliitikanõunik Martti Lutsar.
Selle eesmärk on tuvastada, kas otsused on ikka vastu võetud madalaimal võimalikul poliitilisel tasandil ning võimalikult lähedal kodanikule ehk: et Euroopa Liidu tasemel ei toimuks ülereguleerimist seal, kus õigusakti võiks välja anda riiklikul või isegi kohalikul tasandil.
Riigikogu otsustas teostada lähimuspõhimõtte kontrolli direktiivi asjus, mis käsitleb mittefinantsteabe ja mitmekesisust käsitleva teabe avalikustamist suurte äriühingute poolt ja millest Äripäev hiljuti Harju Elektri näitel kirjutas. Euroopa Komisjon ütles sel korral oma direktiivi ettepanekuga, et Euroopa suurettevõtted peaksid tulevikus hakkama aastaaruannetes kajastama lisaks praegu nõutud finantsteabele ka mõnda n-ö pehmet teemat, nt töötajate haridus või naiste ja meeste osakaal ettevõttes. Täiendava liikmesriikide koostöö ning paremini toimiva siseturu nimel on komisjoni arvates selline küsimus mõistlik reguleerida Euroopa tasandil. Riigikogu leidis, et tegemist on suurettevõtteid liialt koormava kohustusega, mis pealegi võiks jääda üksnes liikmesriigi enda, mitte ELi otsustada. Sarnase kontrolli viisid vaatluse all oleva suurettevõtete raporteerimist puudutavate ettepanekute asjus läbi veel üheksa riigi parlamendid, kuid Eesti riigikogu oli ainus, kes leidis, et lähimuspõhimõtet on rikutud. Selleks, et lähimuskontroll toimiks, on vaja vähemalt kolmandiku ehk üheksa rahvusparlamendi üksmeelt.
Möödunud aastal esitasid rahvusparlamendid lähimuspõhimõtte kontrolli tulemusena põhjendatud arvamuse kokku komisjoni 21 ettepaneku osas. Ühel korral võttis komisjon oma ettepaneku seetõttu tagasi. Selline arvamuste lahknevus näitab, et Euroopa Komisjon oskab arvestada lähimuspõhimõttega ning tasakaalustab üsna hästi erinevate riikide arusaamu.
Rahvusparlamentide õigusi ja rolli on ELi õigusloomes alates 90. aastatest suurendatud. Euroopa Komisjoni ehk Brüsseli õigus ja kohus on esitada seadusandlikke ettepanekuid. Tallinnas, Stockholmis, Londonis jt pealinnades asuvatel parlamentidel on õigus esitada põhjendatud arvamus, kui ettepanekud rikuvad nende arvates lähimuspõhimõtet. See ei ole mitte ainult ELi legitiimsuse aspektist oluline protsess, vaid tugevdab osalusdemokraatiat, kui eelnõude üle ei pea sisulist arutelu mitte ainult üksikud valitsusametnikud, vaid ka rahvasaadikud, meedia ja mõnikord isegi Tiiu ja Juhan külapoe ees.
Seotud lood
Kaubanduse mahud näitasid oktoobris juba kerget tõusu ja mõõnaaeg on ületatud, leiab LHV panga kaupmeeste makselahenduste juht Indrek Kaljumäe. Seda enam tuleb tema sõnul tähelepanu pöörata e-makselahenduste võimekusele.