Kui me nutikalt spetsialiseeruda ei oska või ei julge, on meil raske jääda isegi sellele tasemele, kus praegu oleme, kirjutab LHV majandusekspert Heido Vitsur.
Oleme ju loodusliku valiku alusel spetsialiseerunud konkureerima kõige tugevama konkurentsiga ja kõige tugevama löögi alla sattuval tegevusalal – suhteliselt lihtsa töö tegemisel. Ei ole vaja endale illusioone teha. See lihtne töö, mis kadus viimase poole sajandiga arenenud maailma põllumajanduslikust tootmisest, kaob mõnekümne aastaga töötlevast tööstusest, samuti paljudest teenindussfääri lõikudest.
Lisaks sellele pole Eesti sellele tööle konkureerimisel enam sugugi odav maa. Meil on küll siin meile mõnda aega kasuks lähedus edukatele Põhjamaadele ja väiksus, mis muudab meid heaks vahesadamaks paljudele Põhjala väikeettevõtjatele, kellele oma kodus probleeme, kuid kes tootmisega kodust kaugele minna ei soovi. Pealegi pole kaugel aeg, kus nutikad robotid jõuavad ka väiketootmisesse, mistõttu on üksnes aja küsimus, mil meie praegune peamine tegevusvaldkond kiiresti ahenema hakkab, ja seda tööd, mida teised välja mõtlevad ja seni meile teostamiseks on andnud, jääb järjest vähemaks. Alles jääb aga see töö, mille loojateks me ise konkurentsivõimeliselt oleme.
Seega on valik lihtne: spetsialiseeru või virele. Jänes pole ju kunagi šampust juua saanud.
Pikemalt loe Äripäeva tänasest paberlehest.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Rahvusvahelise veebipõhise maaklerfirma Freedom24 analüütikud on välja selgitanud kümme ettevõtet, mille börsile minek (IPO) saab olema alanud aastal finantsmaastiku keskmes. Nende seas on nii tehisintellekti uuendajaid, digitaalse turvalisuse liidreid kui ka kiirmoehiiglasi, lisaks ettevõtteid, mis püüavad positsioneerida ennast mõnedes võtmekategooriates ja meelitada ligi kõige tähelepanelikumaid investoreid.