Euroopa Ravimitootjate Assotsiatsioon on otsustanud, et alates 2015. aastast tuleb avalikustada kõik tasud, mida ravimitootjad maksavad arstidele. Siia hulka kuuluvad konsultatsioonitasud, erinevad erialalised ekspertiisid, ravimiuuringud jne, kirjutab Eesti Ravimitootjate Liidu juht Riho Tapfer. Tõenäoliselt on tegemist esimese korraga, kui erasektor ise otsustab läbipaistvuse ja usalduse suurendamiseks avalikustada sisuliselt palga.
See on üks näide paljudest, kus ravimitootjad ise on seadnud endale piirangud, mis on rangemad kui seadus. Seda ei juhtu kuigi sageli, et mingis majandusvaldkonnas tegutsejad nõnda käituvad. Eriti veel valdkonnas, mida seadus juba niigi väga täpselt ja kindla käega reguleerib. Miks siis on ravimitootjad liitunud eetikakoodeksiga, mille üle-euroopalised põhimõtted esmapilgul tunduvad piiravatena?
Ravimite tootmine on tõenäoliselt kõige üleilmastunum ettevõtluse liik üldse - valdav osa tootjaid kuulub maailma suuremate ettevõtete hulka, olles esindatud paljudes riikides ja noteeritud suurematel börsidel. Kusjuures enamikus riikides turustatakse samu ravimeid ja ühe kontserni nn ravimi tooteportfellis ei pruugi olla arvuliselt üldse suur valik.
Seega võivad olla ärilises mõttes suured panused tehtud ainult mõnele üksikule väga olulisele, vahest ka läbimurdelisele ravimile, mille õnnestumine või ebaõnnestumine on määrava tähtsusega. Igasuguse väiksemagi eksimuse, valearvestuse või, veel hullem, sobingu ilmsikstulek viiks suure tõenäosusega krahhini mitte üksnes ettevõtte, vaid mõjuks laastavalt ka kogu sektori usaldusväärsusele.
See on ka põhjus, miks tahetakse läbipaistvust suurendada läbi liitude ja assotsiatsioonide, s.t sektoriüleselt. Et hoida usaldust üksiku ravimiettevõtte, aga ka ravimiettevõtluse vastu üldiselt, ei saa lubada ühtegi erandit või kõrvalekallet. Ei piisa sellest, kui enamuse ärialus põhineb tugeval eetilisel platvormil, vaid see peab olema kõigil ühtemoodi kõrgel tasemel.
Lisaks ärilisele poolele tuleb mõista, et suuremad ravimitootjad ei kuulu enam ühele-kahele omanikule või fondile, vaid on avalikud börsiettevõtted. Veel enam, märkimisväärne osa institutsionaalsetest investoritest on üle maailma erinevad pensionifondid, kes saavad osa ravimitööstuse käekäigust, võites koos ja ka kaotades koos. Võib julgelt väita, et ravimitootjate sotsiaalne roll on märgatavalt suurem kui ainult ravimite tootmine.
Seotud lood
Tundlikke kliendiandmeid omavad advokaadibürood on küberkurjategijate pidevas huviorbiidis, mistõttu nõuab advokatuur, et küberturvalisus oleks tagatud kõrgeimal tasemel. Et nõuded saaksid täidetud ka päriselt ning ka töötajate teadlikkus tõstetud, on mõistlik kaasata oma ala spetsialistid, usub advokaadibüroo TARK juhtivpartner Tanel Tark.
Enimloetud
5
“Infortar on kodubörsi üks ambitsioonikamaid ettevõtteid”
Hetkel kuum
“Infortar on kodubörsi üks ambitsioonikamaid ettevõtteid”
Tagasi Äripäeva esilehele