Seda oli selgelt ette aimata, et radikaalsed muudatused Sirbis panevad kultuurirahva vastuseisu avaldama. Mitte vähem ennustatav polnud seegi, et oht järgmisel suvel jalgpalli maailmameistrivõistlustele televiisori vahendusel kaasa elamisest ilma jääda ajab liikvele vutisõpradest spordirahva ja tugitoolisportlased.
Nimetatud asjaolu kasutas ära Eesti rahvusringhäälingu juhatuse esimees Margus Allikmaa, kelle jutt jalgpalli maailmameistrivõistluste ülekannete ärajäämisest paistab Äripäeva hinnangul lihtlabase raha väljapressimisena. Rahvusringhääling üritab olukorda oma kasuks pöörata. Või on siis hoopis tegemist nii suure möödapanekuga Eesti Televisiooni ja ERRi eelarve koostamisel, mida juhtkond endale mingil juhul lubada ei tohiks.
Spordimaailma suurvõistluste ülekannete õiguste lepinguid sõlmitakse ju aastaid varem. Seega teadis ERR ammu, et ülekannete litsentsitasu on umbes 400 000 eurot ning et see raha tuleb igal juhul maksta. Seda oleks pidanud ERR oma tuleva aasta eelarve koostamise juures juba varakult arvestama. Kindlasti osati välja rehkendada seegi, et pildi edastamine Brasiiliast Eestisse lisab litsentsitasule veel paarsada tuhat eurot.
Kui neid summasid eelarvesse ei kirjutatud või tehti seda kulude katteallikat näitamata, siis ilmselgelt just lootuses, et küllap see raha ikka leitakse, kui asi „tuliseks“ läheb. Kas selle sammu peale mindi n-ö jooksvalt või juba teadlikult ja varasemale kogemusele toetudes, polegi oluline. Fakt on see, et kulud olid teada ja nendega oleks pidanud varakult arvestama.
Muidugi võib alati arutleda, kas teisel pool maakera peetavad jalgpalli maailmameistrivõistlused on üldse nii olulised, et Eestis peaks neist ülekandeid edastama. Või kui palju üldse peaks avalik-õiguslikus telekanalis sporti näitama. See vaidlus on aga – vähemasti jalgpalli MMi puhul – juba ette ära vaieldud, sest varasemate jalgpallipidude vaatajanumbrid räägivad ise enda eest. Küllap suudetaks sellelgi korral sajad tuhanded inimesed teleri ette naelutada, tõelised fännid isegi kas või jaanilõkke äärest ära meelitada. Need ülekanded tooksid ETVle kindlasti reitingu, millest suvisel ajal tavaliselt vaid unistatakse.
Kindlasti on seegi üks argumente, mida ERRi juht Allikmaa riigieelarvest lisaraha väljakauplemiseks kasutab. Või siis n-ö müügiargumendina välja käib selleks, et jalgpalli MMi ülekandeõigusi eratelekanalitele pakkudes kaupa atraktiivsemaks muuta. Ehkki toimetus ei usu, et ERR ka tegelikult tõepoolest sooviks oodatavast suurest reitingust loobuda ning jutt müügiõiguste erakanalitele pakkumisest on pigem samuti seotud riigieelarve üle otsustajate mõjutamisena.
Kõige otstarbekam on jalgpalli MMi ülekannete jaoks vahendite leidmine ERRi eelarve enda piires muudatusi tehes. Nii oleks näiteks võinud kulude kokkuhoiule mõelda juba uusi veebiportaale kavandama asudes. Hiljuti avatud kultuuriportaal ja eriti veel meelelahutusportaal Menu tekitavad antud kontekstis tahes-tahtmata mõtteid, kas need on ikka paratamatult vajalikud avalik-õigusliku ringhäälingu ülesannete täitmiseks.
Lähimaks ülesandeks võiks ERR igatahes võtta kulude kärpimise ja oma programmi sellest vaatenurgast üle vaatamise, et jalgpalli MMile niikuinii kuluv 400 000 eurot kaotsi ei läheks ja võistlused ilma riigieelarvest lisaraha kulutamata vaatajateni jõuaks.
Autor: 1185-aripaev
Seotud lood
"Me ei saa endale kuidagi lubada, et maksame litsentsihinna, kanname selle kulusse ja keegi ei näita. See ei oleks enam täiearuline. Kui juba hävime, siis suurelt," ütles ERRi juht Margus Allikmaa jalgpalli MMi näitamisõiguste kohta.
Eesti rahvusringhäälingu (ERR) juhatuse esimees Margus Allikmaa on kohtunud eratelekanalite ja Tallinna TV esindajatega, et pakkuda neile tuleval aastal Brasiilias peetava jalgpalli MM-i ülekande õigust.
Lindströmi müügitöö eripära seisneb iga tiimiliikme tugevuste ärakasutamises ja arendamises. Just müügiinimeste koolitamine ja vastutuse andmine nende eelistuste põhjal aitab püsivalt leida ja hoida motiveeritud töötajaid, selgub saatest “Minu karjäär”.