Enamikule meist, aga eriti riigipeadele meeldib uhkustada, et Skype on Eestist. Aga siit peaks tulenema küsimus, miks ei ole Skype kõigele vaatamata Eesti firma.
Visioonides ja unistustes kujutatakse Eestit rahvusvaheliste korporatsioonide peakontorite võimaliku asupaigana. Kahjuks on olulisi negatiivseid tegureid, miks see ka tulevikus nii ei ole. Ettevõtte tulumaksuvabastus ei ole küllaldane argument peakontor siia kolida.
On mitu olulist tegurit, mis takistavad Eestil olemast atraktiivne keskus (peale selle, et siia on pagana keeruline ja kallis reisida):
1) tulumaksuvabastus tütarfirma osade võõrandamiselt. Eesti on üks ELi viiest liikmest, kus tütarfirma võõrandamisest saadavat tulu maksustatakse. Peale Eesti on sellised Poola, Slovakkia, Kreeka ja Rumeenia.
2) Eestis kehtib küll tulumaksuvabastus ettevõttele, aga juhul kui ettevõtte osalus teises ettevõttes on alla 10%, maksustatakse dividendid topelt.
3) Eestil ei ole Venemaaga topeltmaksustamise vältimise lepingut.
Need argumendid ei peleta mitte üksnes välisinvestoreid, vaid panevad ka Eesti enda ettevõtted küsimuse ette, kas Eesti on ettevõtte arenedes õige koht peakontorile.
Läti on nendes küsimustes kaugemale ette vaadanud ja ülaltoodud punktides on naabritel tugev eelis. Pealegi pole nende Air Baltic endiselt pankrotis, vaid on hakanud kasumit teenima ja seda kordades suurema lennukipargi ja sihtpunktide juures kui Estonian Air.
Praegused välisinvesteeringud tulevad siia ikkagi odavat ja intelligentset tööjõudu otsima. See eelis kahaneb kiiresti.
Eesti peaks tõsiselt analüüsima, milline on meie ettevõtluskeskkonna konkurentsivõime.
Seotud lood
Rahvamassid, ekstreemsed ilmastikuolud, elektrikatkestus, probleemid tehnikaga, vara lõhkumine, veekogude lähedus ja keelatud esemed – need on vaid mõned näited, millega tuleb arvestada ühe ürituse turvalisuse tagamisel. Iga turvapartner peab kõikvõimalikud stsenaariumid läbi mõtlema, mis võib juhtuda ning mis võib minna valesti. Vahel võib pisieksimus ühe meeldiva koosviibimise hetkega rikkuda.