BRICi riikide ajastu hakkab lõpule jõudma, sest investeerimispank Goldman Sachs sulges pikki aastaid võidukäiku teinud fondi.
- BRIC-riikdiest läheb praegu India majandusel kõige paremini. Foto: EPA
Panga varahalduse osakond sulges oma kahjumliku BRIC-riikide (Brasiilia, Venemaa, India ja Hiina) fondi ning liitis selle möödunud nädalal arenevate turgude fondiga.
Goldman Sachs lõpetas oma üheksa aasta vanuse toote pakkumise, kuna ei oota sealt enam märkimisväärset kasvu, vahendas uudisteagentuur Bloomberg panga teadet.
Investorid pole sellest kombinatsioonist huvitatud
Neliteist aastat pärast seda, kui Goldman Sachsi ökonomist Jim O'Neill mõtles välja akronüümi, mis lubas enneolematut investeerimisbuumi, on suurimad arenevad turud täbaras olukorras. Venemaa ja Brasiilia vaevlevad majanduslanguse küüsis ning pikalt maailmamajanduse kasvumootoriks olnud Hiina majandus kasvab tänavu tõenäoliselt aeglaseimas tempos alates 1990. aastast.
BRIC-riikide fond on alates 2010. aasta tipust kaotanud 88% oma väärtusest. Samuti pole
investorid enam huvitatud nelja riiki korraga investeerimisest. "BRIC-riikide kiire ja jätkusuutlik kasv on viimase viie aasta jooksul olnud väga keeruline," rääkis UBS Wealth Managementi arenevate turgude osakonna investeeringute juht Jorge Mariscal. "BRICi kontseptsioon oli populaarne, kuid miski ei kesta igavesti," märkis ta.
Riikide olukord halveneb
BRICi fondi võtab üle Arenevate Turgude Aktsiafond. See on osa investeerimispanga strateegiast optimeerida oma varasid ja kaotada ära kattuvad tooted. Pank otsustas liitmise kasuks, kuna see annab investoritele ligipääsu suuremale hulgale arenevatele turgudele. Samuti märkis pank, et arenevate turgude fond on saavutanud ühe-, kolme- ja viieaastasel perioodil oodatust paremad tulemused. BRICi fond kaotas aga viimase viie aasta jooksul 21%.
Kümne aasta jooksul pärast BRICi ühise nimetaja loomist kasvatasid riigid oluliselt oma majanduslikku jõudu maailmas. MSCI BRIC indeks tõusis kuni 2010. aastani kümne aastaga 308% võrreldes SjaP 500 indeksi 15%se tõusuga.
Kuigi neli riiki moodustavad siiski kokku enam kui viiendiku globaalsest majandusest, on nende kasvuväljavaated tuhmunud. Viimase aastaga on olukord muutunud veelgi halvemaks.
Brasiilia taastub korruptsiooniskandaalist ning halvimast majanduslangusest 25 aasta jooksul.
Venemaa ettevõtted on sanktsioonide tõttu globaalsest majandusest ära lõigatud.
Hiina majandus jaheneb ning
Indias, kus majandus küll kasvab, on peaminister Narendra Modi hädas reformide elluviimisega.
Seotud lood
Tänapäeval ei räägita videokaameratest enam ainult objektide turvalisuse tagamise kontekstis. Tehnoloogia kiire areng on muutnud videovalve lahendused mitmekülgseteks tööriistadeks, mis pakuvad palju enamat kui pelgalt valvet.