Viimase kaheksa kuuga on koobalti hind kahekordistunud. Põhjuseks on efektiivne liitiumaku, kirjutab uudisteagentuur Bloomberg.
- Telefonides kasutatav liitiumioontehnoloogia on Kongos kaevandatava koobalti hinda tõstnud. Foto: EPA
Koobalt on ajaloos olnud pigem vase ja nikli kaevandamise kõrvalprodukt, kuid liitiumioonakude tulekuga on koobalt hinda läinud. Briti-Šveitsi ettevõtte Glencore jaoks, kes on suurimaid koobaltitootjaid, on kätte jõudnud hea aeg. Hiljuti teatas kontsern, et plaanib 2018. aastal tootmist kahekordistada. Kuna liitiumakud on muutunud populaarseks nii telefonides kui ka elektriautodes, siis on nende nõudlus suur.
Samas toob MarketWatch välja, et hinnatõusu põhjus – praegu on ühe naela koobalti hind ligikaudu 23 dollari juures – võib olla varude kogumine. Näiteks on MarketWatchi andmetel ostnud Hiina alates 2014. aastast “märkimisväärsetes kogustes koobaltit”. Kuna selle tõttu on metalli vähemaks jäänud, on ka hind tõusnud.
Suurem osa koobaltist kaevandatakse poliitiliselt ebastabiilses Kongo DVs.
Seotud lood
Navalis Group on tuntud ettevõte, mis on tegutsenud laevaehituse, laevaremondi ja avamere ehituste valdkonnas juba üle 23 aasta. Navalis Group-i koosseisu kuulub mitu ettevõtet, mis töötavad edukalt ja tulemuslikult laevatehastes Eestis, Leedus, Soomes, Saksamaal ja Hollandis. 2024. aasta oli Navalis Group-i jaoks väga oluline, aidates kaasa ettevõtte arengule ja positsioonide tugevdamisele turul. Ettevõte näitas dünaamilist arengut, tuues turule uusi teenuseid, tugevdades rahvusvahelist koostööd ja täiustades siseprotsesse.