Põllumajandussaaduste ekspordi järsk vähenemine tõi kaasa Ameerika Ühendriikide kaubandusdefitsiidi märkimisväärse suurenemise.
- USA apelsinid Shanghai supermarketis Foto: Scanpix / Reuters
USA kaubandusministeeriumi andmetel vähenes toodete eksport juulis 1,7%, 140 miljardi dollarini. Enim, 6,7% kahanes toiduainete, loomasööda ja jookide väljavedu. Import - mida kannustas eelkõige toiduainete, tööstuskaupade ja tootmisvahendite sisseveo tõus - kerkis samal ajal 0,9%, 212 miljardi dollarini. Nende kahe arvu vahe, 72,2 miljardit dollarit, oli lausa 6,3% kõrgem kui kuu varem.
Ekspordi kiire languse põhjuseks on kahtlemata USA-Hiina tariifiheitlus, mis ajendas Pekingit kehtestama juuli alguses tollimakse paljudele Ühendriikidest pärit kaupadele, eriti põllumajandussaadustele, kuna neid toodetakse enamjaolt just president Trumpi toetavates osariikides.
Huvitavat rolli mängivad praegustes numbrites USA sojaubade kasvatajad, kes paiskasid tariifide vältimiseks suure osa oma varudest Hiinas müüki just aprillis ja mais ning tegutsevad seepärast nüüd väliskaubanduses hulga tagasihoidlikumalt. Laiemas plaanis heidutab USA eksportijaid aga ka dollari maikuus alanud kallinemine. Impordile annab omakorda hoogu Ühendriikide tugev majanduskasv.
Seotud lood
Kuula ka podcasti haridusest ja tööturust
Haridus on pikaajaline ja strateegiline investeering, millel on märkimisväärne mõju ühiskonna arengule, ettevõtluskeskkonnale ja inimeste elukvaliteedile.„Haridus ei ole kõikvõimas, kuid see on üks valdkondadest, kus saab inimesi kõige paremini aidata," ütleb Heldur Meerits, selgitades oma pühendumust haridusprojektidesse.