Nigela tootlusega kolmandat sammast ei päästa ka tulumaksu efekt
Kolmanda pensionisambaga liitumine on täies hoos ja inimesed tormavad lastelegi sammast avama, kuid lähemalt vaadates selgub, et sammaste senine tootlus nullib ära sellele tehtud maksusoodustuse.
Kolmandasse sambasse investeerimisel ei piisa raha võimsaks kasvuks ainult heldest tulumaksukingitusest, vaid ka fondi tootlus peab olema sarnane alternatiivsete võimalustega investeerimismaastikul. Foto: Shutterstock
Kolmandasse sambasse investeerimine on nõu, mida antakse kõigile alustavatele investoritele, sest sellisel viisil saab paigutada kuni 15% oma brutopalgast (maksimaalselt 6000 eurot aastas) sambafondi ning hiljem tagastatakse makstud tulumaks, mille mõistlik investor samuti sambasse lisab. Maksusoodustust ja liitintressi arvestades on selline viis ülimalt tulus pikaajalise investeerimise vahend.
Pensionireformi käigus tehtud muudatus võtab uuel aastal kolmanda sambaga liitujatelt ära võimaluse juba 55aastaselt oma kogutud kolmanda samba raha soodustingimustel kasutama hakata. Kes ilma ei taha jääda, peab liituma veel sellel aastal.
Enne koroonakriisi püüdis hulgaliselt pealkirju, klikke ja tähelepanu pensionireformi temaatika ning usutavasti on väljakutsuv aeg pannud veelgi rohkem inimesi mõtlema oma pensionivaradele ning elamisväärse pensionipõlve loomisele, kirjutab PwC Eesti maksunõustaja Kristiina Stokkeby.
Riigi loodud IT-majad pakuvad erasektori IT-ettevõtetele järjest rohkem konkurentsi. Võisteldakse tööjõuturul, IT-firmadel on oht muutuda tööjõurendi pakkujateks, selgitavad saatekülalised Äripäeva raadios.