Suur ülevaade: kriisiaeg tõi maailma börsidele uued võitjad ja kaotajad
Ajal, kui Euroopas toimuv sõda pigistab majandust, koroona pole veel oma viimast sõna öelnud ning inflatsioon sunnib keskpanku intressimäärade kallale, lõikavad aktsiaturgudel kasu tugevate toorainete ja energiasektori ettevõtetega riigid.
Türgis on inflatsioonimäär tõusnud peaaegu 70 protsendini, mida saadab valitsuse juhitud intressimäärade tõstmine. See on jätnud türklastele piiratud valikuvõimalused, kuhu oma säästud parkida. Üks valik on olnud aktsiad. Foto: AFP/Scanpix
Türgi börs on saavutanud sel aastal kõigi aegade kõrgeima taseme ning uhkustab aktsiaindeksite paremusjärjestuses esikohaga. Türgi aktsiaturu võrdlusaluseks peetav BIST 100 indeks on aasta algusest näidanud üle 34protsendilist tõusu.
Heitlikud ajad finantsturgudel panevad teenimisvõimaluste otsingul arvestama uute trendidega. Uurisin natuke suunda, kus võiks eeldada, et nõudlus on pikalt üleval ja kasumivõimalused suurenenud – metallid ja maavarade sektor.
Viimaste aastate põhja jõudnud börsid on analüütikud lükanud kahte lehte – ühed usuvad, et põhi on lähedal, teised kardavad, et enne, kui asjad paremuse poole hakkavad liikuma, läheb veresaun aktsiaturgudel veel räigemaks.
Kuigi veel augustis troonis 2021. aasta maailma börside edetabelit Tallinna börs, siis aasta lõpuks tegi üks Lähis-Ida börs kõigile teistele pika puuga ära.
Muuga sadamas tegutseva HHLA TK Estonia tegevjuht Riia Sillave tunnistab, et sõda ja sanktsioonid ei ole siiani veel nende tööd pärssinud, pigem vastupidi. Mis saab homme, ei tea aga keegi, kirjutavad Logistikauudised.
Arvutipargi renditeenus on mugav, säästlik ja (tuleviku)kindel. Green IT tegevjuht Asko Pukk usub, et ettevõtete äriline fookus peab alati olema enda põhitegevusel, sektoril, mida teatakse peensusteni, et olla konkurentidest paremad – just selleks vajaliku aja ja raha renditeenus vabastab.