Investeerimisekspert vihjab, mis aktsiatega tehisintellekti kasvurongile jõuda
Praegu tehisintellekti põhjustatud buum aktsiaturul on võrreldav 1990. lõpuaastatel kärgatanud dotcom'i mulli eelse ajaga. Sellegipoolest leidub tugevaid ja potentsiaalikaid ettevõtteid, kuhu ka praegu võib julgelt raha paigutada.
Tehisintellekti nägemus tehisintellektist "Võidujooksus AI tehnoloogia arendamisel on eelisseisus suured ettevõtted, sest neil on raha," kinnitab Nelli Janson. Foto: GPT-4/Dall-E
LHV investorkogukonna juht Nelli Janson meenutab tehisintellektist ja sellele panustavatest aktsiatest rääkides dotcom'i mulli lõhkemise aega. Vahe on ainult selles, et kui täna panustatakse inimeste elu lihtsustavatele robotitele, siis toona oli revolutsiooniks internet.
Tehisintellekti ehk AI-ettevõtted on tavaliselt oma arengu varases staadiumis ning nende käekäik sõltub paljuski riskikapitali rahastamisest. Intressimäärade tõus muudab aga riskikapitaliettevõtete jaoks raha laenamise kallimaks, mis võib kaasa tuua AI-ettevõtete rahastamise vähenemise, räägivad Freedom Finance Europe analüütikud.
Google esitles kolmapäeval kauaoodatud suurt keelemudelit Gemini, mida JPMorgan nimetas tehnoloogiahiiglase jaoks "tähelepanuväärseks innovatsiooniks." Uue AI turuletulek võimendab veelgi generatiivse tehisintellekti võidujooksu. Google’i aktsia reageeris sellele uudisele 5,34% püstloodis tõusuga.
Alphabeti ja Microsofti tehisintellekti võidujooksus kerkib küsimus, kumb suudab turul domineerida. Kuigi Microsoft on tehisintellekti vallas esikohal, võib Alphabet kaardid segi ajada.
Kui 2015. aastal tuli Spotifys lauale idee Discover Weekly funktsiooni loomiseks, ei olnud ettevõtte asutaja sellest eriti vaimustuses. Sellele vaatamata oli töötajatel piisavalt autonoomsust funktsiooni edasi arendada, luues seeläbi ülipopulaarse toote. CVKeskus.ee uuris Eesti tippjuhtidelt Kai Realolt ja Toomas Tamsarelt, kuidas mõjutab juhtimiskultuur töötajate lojaalsust ja tööandja ihaldusväärsust.