• OMX Baltic−0,45%271,67
  • OMX Riga−0,16%862,52
  • OMX Tallinn−0,44%1 726,94
  • OMX Vilnius0,28%1 066,75
  • S&P 5001,09%5 930,85
  • DOW 301,18%42 840,26
  • Nasdaq 1,03%19 572,6
  • FTSE 100−0,26%8 084,61
  • Nikkei 225−0,29%38 701,9
  • CMC Crypto 2000,00%0,00
  • USD/EUR0,00%0,96
  • GBP/EUR0,00%1,2
  • EUR/RUB0,00%107,25
  • OMX Baltic−0,45%271,67
  • OMX Riga−0,16%862,52
  • OMX Tallinn−0,44%1 726,94
  • OMX Vilnius0,28%1 066,75
  • S&P 5001,09%5 930,85
  • DOW 301,18%42 840,26
  • Nasdaq 1,03%19 572,6
  • FTSE 100−0,26%8 084,61
  • Nikkei 225−0,29%38 701,9
  • CMC Crypto 2000,00%0,00
  • USD/EUR0,00%0,96
  • GBP/EUR0,00%1,2
  • EUR/RUB0,00%107,25
  • 12.01.24, 06:00

Lapsekonto: võimalus maksude optimeerimiseks ja kuritarvitamiseks

Vanemad, kes soovivad lapsele raha säästa või julgustavad teda investeerima, avavad sageli lapse nimele pangakonto, mille kaudu nad ostavad investeerimisvarasid. See konto annab aga vanematele võimaluse nii maksude optimeerimiseks kui ka kuritarvitamiseks.
Lapse nimel olev konto jätab vastutustundetutele vanematele ahvatlusi. Näiteks võib täiskasvanu kasutada lapse kontot maksude vältimiseks.
  • Lapse nimel olev konto jätab vastutustundetutele vanematele ahvatlusi. Näiteks võib täiskasvanu kasutada lapse kontot maksude vältimiseks. Foto: Reuters/Scanpix
Alaealise lapse nimel oleva pangakonto kaudu saavad vanemad eraldi või koos lapsega osta investeerimisvarasid. Vanemal võib aga tekkida kiusatus kasutada sellist kontot nii isiklikuks maksude optimeerimiseks kui ka näiteks muudeks pettusteks. Seadus ei anna selles küsimuses alati selget tõlgendust.
Maksuoptimeerimine lapse jaoks või lapse arvel
Kui lapse nimel oleval kontol tehakse tehinguid investeerimisvaraga, mis toovad kasumit, on võimalik kasutada sellisel juhul lapse tulumaksuvaba miinimumi. Aastal 2023 oli see summa 7848 eurot.
Maksu- ja tolliameti otseste ja kaudsete maksude talituse juhataja Tiina Normaku sõnul alaealistel lastel ei ole tuludeklaratsiooni esitamisel erisust võrreldes täiskasvanud inimesega. "Sarnaselt täiskasvanuga sõltub lapse maksuvaba tulu summa tema sissetuleku suurusest," ütles ta.
See tähendab, et lapsel ei teki maksukohustust, kui tema kogutulu või -kasum ei ületanud eelmisel aastal 7848 eurot. "Praktikas on küll laste tulud/sissetulekud nii väikesed, et neil on võimalik arvestada aasta maksuvaba tuluga täies ulatuses," lisab Normak.
See tähendab, et näiteks eelmisel aastal oli võimalik realiseerida lapse kasum, müües kõik või osa tema nimel tehtud investeeringud ja kasutada lapse maksuvaba miinimumi, et vältida tulumaksu maksmist kasumilt (eeldusel, et kasum oli olemas). Ja siis näiteks selle aasta alguses panna kogu see summa tagasi lapse kontole, aga juba netosummana.
Nii saab laps tänu oma maksusäästlikule vanemale 18. sünnipäevaks raha, millelt ta ei pea tulumaksu maksma. Lisaks on väga tõenäoline, et see summa on suurem, sest kogu kogumisperioodi jooksul tulumaksu ei ole olnud, sest igal aastal kasutati maksuvaba miinimumi.
Maksuamet kinnitas, et kirjeldatud hüpoteetiline olukord, kus maksuvabastust selliselt kasutatakse, praktikas aga kindlasti laialt kasutust ei leia. "Sest see eeldaks kindlat kasumit aastas suurusjärgus 7848 eurot. Investeeringuga aga kaasnevad ka riskid – võib võita, aga võib ka kaotada, näeme seda praktikas," öeldi maksuametis.
Samas võib lapsevanemal tekkida kiusatus kasutada lapse kontot sel viisil oma investeeringuteks, et maksimeerida lapse maksuvaba miinimum. Kuid sellisel juhul oleks see juba seaduse rikkumine.
Perekonnaseaduses on sätestatud, et lapse raha on tema vara ja „vanema kohustus on käia lapse varaga ümber heaperemehelikult, säilitada vara olemasolev väärtus ning võimaluse korral seda suurendada." Raha väljavõtmiseks kontolt või ebatavaliste tehingute tegemiseks lapse kontol võib olla vajalik kohtu luba. Seadus ei keela siiski ka vara, sealhulgas lapse raha hoiustamist väljaspool pangakontot, mis jätab vanematele tõlgendamis- ja tegutsemisruumi.
"Kuritarvitamise ohtusid ei ole kunagi võimalik täielikult välistada," märkis ka maksuamet.
Maksukohustuse ülekandmine lapsele
Lapse nimel olev konto jätab vastutustundetutele vanematele ka muid ahvatlusi. Näiteks võib täiskasvanu kasutada lapse kontot maksude vältimiseks.
Kui lapse sissetulek ületab maksuvaba miinimumi, on laps maksukohustuslane. Lapsevanemal või eestkostjal kui lapse seaduslikul esindajal on kohustus korraldada maksude tasumine investeeringust saadud kasumilt ning kui ta seda kohustust ei täida, rikub ta oma esindamiskohustust.
Advokaadibüroo LEXTAL nõustaja ja maksukonsultandi Olga Lavrova sõnul võib maksu- ja tolliamet pärast lapse 18aastaseks saamist nõuda lapselt kogu perioodi jooksul kogunenud tulumaksu tasumist – seda osa, mille maksmise nõudmise aegumistähtaeg ei ole veel möödunud. "Lapsel on aga õigus tõstatada esinduskohustuse rikkumine ja esitada vanemale vastav nõue. Näiteks nõue hüvitada maksude hilinenud tasumise eest määratud trahvid. Halvimal juhul tähendab see tsiviilhagi," märgib Lavrova.
Tõsi, ei ta ega tema kolleegid ei ole selliste juhtumitega veel kokku puutunud. "Kuid arvestades, et lapse nimel tehtavad investeeringud on suhteliselt hiljuti saanud laialdase populaarsuse, on võimalik, et sellised küsimused tekivad tulevikus sagedamini," ütleb ta.
Lapse konto isiklikuks kasutamiseks
Lapsevanem või eestkostja võib lapse kontot ebaseaduslikult kasutada ka muudel eesmärkidel. Näiteks selleks, et varjata oma kontol mõningaid tehinguid. LHV kommunikatsioonispetsialisti Marthi Lepiku sõnul rahapesule või maksupettusele viitavaid tehinguid neil pigem ei esine, kuid tuleb aeg-ajalt ette olukordi, kus nad näevad alaealiste laste kontode väärkasutamist lapsevanemate poolt.
"Peamiselt võib selle põhjuseks olla, et näiteks lapsevanema enda konto on kohtutäitur arestinud ning lapse konto kaudu üritatakse hoiduda kõrvale enda kontole seatud piirangutest," ütleb Lepik.
Samuti märgib ta, et üldiselt peavad kõik lapsekontol tehtavad toimingud olema tehtud, pidades silmas lapse igakülgset heaolu. Kui nad aga avastavad, et seda ei tehta, siis võtab pank kliendiga ühendust ja palub lapse heaolu riivavad toiminguid lõpetada (viidates vastavatele seaduse punktidele). "Vajadusel uurime kaasust põhjalikult ja rakendame ka vastavaid hoolsusmeetmeid. Lapse kontot saame ka sulgeda äärmuslikel juhtudel, kui selleks vajadus ilmneb," ütleb Lepik ja lisab, et õnneks tuleb selliseid olukordi ette väga harva.
Kokkuvõttes ütleb Olga Lavrova LEXTAList, et vanemad peaksid enne lapse nimel konto avamist hästi kaaluma plusse ja miinuseid. "Selline konto annab küll võimaluse kasutada lapse maksuvaba miinimumi, kuid teisalt paneb see vanematele täiendavaid kohustusi ja piiranguid, mida reguleerib seadus," märgib maksukonsultant.
Tema sõnul võib mõnel juhul olla parem variant isiklik konto, mille vanem avab oma nimel, kuid mille eesmärk on säästa sellel lapse tuleviku jaoks. "See ei piira vanemat ega pane talle mingeid kohustusi. Ja vajaduse korral saab seda raha alati vabalt kasutada ilma kohtu loata või kartmata seaduste rikkumist," nendib Lavrova.

Seotud lood

Börsiuudised
  • 03.03.23, 15:00
Alustava investori esimene proovikivi: vali õige konto
Investeerimisega alustavale inimesele võib jääda aru­saamatuks, mis otstarbeks kasutavad investorid erinevaid kontosid. Investeerimis-, väärtpaberi- ja arvelduskontol on palju ühiseid omadusi, kuid leidub ka erinevusi. Seletame lahti, mida iga konto endast kujutab.
Börsiuudised
  • 21.12.23, 19:00
Teismelistel investoritel on rahaga kindel plaan
Ilmselt ei üllata enam kedagi see, et tihti alustavad lapsed investeerimisega kohe, kui ilmavalgust näevad. Seda siiski lapse poolt teadlikuks investeerimiseks veel pidada ei saa, sest otsuseid teevad lapsevanemad. Kui investeerimisportfell aga kord tehtud on, annavad lapse kasvades vanemad talle edasi ka teadmisi selle kasvatamiseks. Investeerimismaailmas toimetaval teismelisel võivad aga juba endal kindel plaan ja siht silme ees olla.
  • ST
Sisuturundus
  • 10.12.24, 12:39
Riigi IT-majad ohustavad sektori ekspordivõimet
Riigi loodud IT-majad pakuvad erasektori IT-ettevõtetele järjest rohkem konkurentsi. Võisteldakse tööjõuturul, IT-firmadel on oht muutuda tööjõurendi pakkujateks, selgitavad saatekülalised Äripäeva raadios.

Äripäeva TOPid

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Äripäeva esilehele