Ikaldus Baltikumis: sõda ja maksud sikutavad kodubörse miinusesse
Kogu Baltikumi börside kukkumise põhjustena alates Ukraina sõja algusest näevad eksperdid lisaks geopoliitilisele riskile ka maksukoormuse kasvu ja molutamist riigifirmade turule toomisega.
Ammu peaks olema valmis plaanid riigifirmade börsile viimiseks, et kasutada ära hetk, mil USA turgudel leviv optimism jõuab meie regiooni, leiab Tallinna ja Balti börside juht Kaarel Ots. Foto: Andras Kralla
Euroopa börsiindeks Stoxx 600 on alates Ukraina sõja algusest umbes kümnendiku jagu kosunud ja USA börsid pakuvad investoritele veelgi paremat tõusu. Vastukaaluks on Tallinna börs samal ajal kukkunud 6,91 protsenti ning Riia ja Vilnius on plussis vastavalt 5,94 ja 3,64 protsendiga. Balti börse ühendav Baltic Benchmark on seejuures 2,51 protsendiga miinuses.
Eesti on geopoliitiliste riskide, aga ka maksukeskkonna ebastabiilsuse tõttu muutunud kohaks, kuhu välisinvestor vaatab üha vähem, probleemi tajuvad ka kohalikud pensionifondid.
Eestlased ostavad väliskapitalilt järjepanu ettevõtteid välja, aga mis on selle taga? Lisaks: kas Jüri Mõisal oli õigus ja mil määral kõlab maailmas Ida-Euroopa hääl?
Odav elekter ja tootmisvõimsuste suurendamine on kujunenud justkui Eesti Nokia leidmiseks. Majandusanalüütik Mihkel Nestor ja AVH Grupi tegevjuht ning endine Enefit Greeni finantsjuht Veiko Räim arutlevad, milline on selle Nokia mõju majandusele.