Keskkonnaamet avaldab teadaande
keskkonnaseadustiku üldosa seaduse (KeÜS) § 47 lõike 2 alusel.
Keskkonnaamet teatab, et Väike-Maarja Vallavalitsus (registrikood:
75011694) (aadress Pikk tn 7, Väike-Maarja alevik, Väike-Maarja vald, Lääne-Viru maakond, 46202) poolt esitatud taotluse alusel on valminud Tammiku V liivakarjääri mäeeraldisel maavara kaevandamise keskkonnaloa andmise eelnõu.
Taotletava Tammiku V liivakarjääri teenindusmaa pindala on 6,84 ha ja mäeeraldise pindala on 5,33 ha. Teenindusmaa kattub katastriüksusega „Väike-Tammiku karjäär“ (katastritunnus 92801:001:0607, maa sihtotstarve 100% mäetööstusmaa). Kinnistu kuulub munitsipaalomandisse. Keskkonnaluba taotletakse 15 aastaks.
Vastavalt KMH eelhinnangus, kavandatava tegevuse võimaliku ebasoodsa keskkonnamõju vältimiseks või leevendamiseks, välja toodud ettepanekutele kantakse keskkonnaloale järgmised kõrvaltingimused:
1. Sademetevaesel perioodil, kui ööpäeva keskmine välistemperatuur on üle +5 kraadi Celsiust ning toimub kaevandamistegevus (MaaPS § 6), on keskkonnaloa omajal kohustus kasta karjääris kaevise transportimisel kasutatavaid karjäärisiseseid teid ning mobiilset töötlemissõlme (nt purustus- ja sorteerimissõlm, sõelumiskompleks) ajal, mil toimub kivimi purustamine killustikuks, väljatud materjali sorteerimine vms tegevus, et vältida tahkete osakeste (PM) levikut välisõhus.
2. Karjääri sisesed teed ja liiva/kruusa ladestusalad tuleb paigutada selliselt, et karjääri tegevuse tulemusena eralduv tolm jääks karjääri territooriumile ja et tegevus ei põhjustaks saastatuse taseme piirväärtuste ületamist maapinnalähedases õhukihis tootmisterritooriumi piiril ning kuivadel ilmastikutingimustel kasutada liiva/kruusa veoks koormakatteid või valida sobiv sõidukiirus, et koormast ei lenduks peeni osakesi.
3. Tolmu leviku tõkestamiseks peab vastavalt liiklusseaduse § 34 lõikele 6 mäeeraldiselt väljuv sõiduki veos vastavalt oma eripärale olema paigutatud, kinnitatud ja kaetud nii, et see ei ohusta inimest ega keskkonda, ei põhjusta varalist kahju ega takista liiklust.
4. Minimeerimaks võimaliku reostuse teket, tuleb kaevandamis- ja töötlemistehnika korrasolu regulaarselt kontrollida ja masinate hooldustöid teha ainult selleks ette nähtud spetsiaalsetel hooldusplatsidel.
5. Võimalike rikete ning avariide tagajärjel tekkiva kütuse- või õlireostuse likvideerimiseks peab karjääris olemas olema vajalikus koguses absorbenti (näiteks turvas, saepuru või sünteetilised absorbendid), millega saab tekkinud reostuse kokku korjata.
6. Avarii korral tuleb reostus koheselt lokaliseerida ning teavitada Keskkonnaametit, Politsei- ja Piirivalveametit ja Päästeametit.
7. Võimalusel mitte teostada metsa raadamist mäeeraldise teenindusmaal.
8. Töö tohib Tammiku V liivakarjääris toimuda ainult tööpäevadel (s.o E-R kell 8.00-18.00), nädalavahetustel ja riiklikel pühadel on töö tegemine keelatud.
9. Täiendava müratõkkemeetmena rajada Tammiku V liivakarjääris mäeeraldise teenindusmaa piirile müratõkkevallid.
10. Loa omaja peab tagama karjääri nõlvade ohutuse metsloomadele ja inimestele.
11. Tegevuse käigus lähtuda Eesti Ornitoloogiaühingu 2018. aasta juhendist („KALDAPÄÄSUKE KARJÄÄRIDES JA EHITUSPLATSIDEL - Juhend mäetööstus- ja ehitusettevõtjatele“)
Eelnõu(de) ja muude asjassepuutuvate dokumentidega on võimalik tutvuda Keskkonnaameti kontorites üle Eesti.
Eelnõud on digitaalselt kättesaadavad keskkonnaotsuste infosüsteemis
https://kotkas.envir.ee/menetlus/M-126087
Ettepanekuid ja vastuväiteid eelnõu(de)le saab esitada Keskkonnaametile suuliselt või kirjalikult e-posti aadressil
[email protected] alates teate ilmumisest ametlikus väljaandes Ametlikud Teadaanded.